Počet zobrazení stránky

středa 26. října 2016

Středeční deníček


Jak vidím, tak pořád se píše o panu Bradym, stále plní toto téma zpravodajství. Inu vyvolení si to zaslouží, o spoustě jiných stejného osudu se ani nepípne. No a herci se považují zase za oprávněné vyjadřovat se k politice. Asociace profesionálních divadel a Herecká asociace vydaly prohlášení nazvané Nemůžeme mlčet. Nemohou mlčet? Pamatuji si jak nemlčeli za minulého režimu. Na stranický povel celé davy herců a podobných rukovaly podepsat, co se jim nařídilo, a angažovaně promlouvali v TV i rozhlasu. Dnes hrají ve směšných televizních seriálech a uplatňují své schopnosti v přiblblých reklamách, takže mají opravdu mandát poučovat veřejnost. Dnes je nikdo k ničemu nenutí kromě všemocné ruky trhu, mohou se tedy věnovat především svému herectví. Ale oni se považují za něco víc, mohou kecat do všeho, třeba do kosmetiky, stravování, zahrádkaření a i do politiky, mají jistě patent na rozum.
V pondělí v poledne jsem cestoval do Blanska. Z Vyškova tam jezdí autobusy s přestupem nebo přímo. Podle toho jsem si naplánoval cestu. Jel jsem do Domácích potřeb reklamovat kastrol Tescoma. Na autobus ve Vyškově jsem čekal přes půl hodiny. Když byl přistaven, stál jsem už tam. Starší řidič vystoupil a řekl mi, abych si skočil na pivo, že má ještě čas. „Jdu dát výpověď,“ dodal. Přišel těsně před odjezdem a sdělil mi, že výpověď nepřijali. Cesta byla zdlouhavá, zastávky u každé vrby. Cestou přistupovala spousta školních dětí, které jely pár zastávek. Bylo to myslím v Ruprechtově, kdy autobus máváním mimo zastávku zastavila mladá žena. Sdělila řidiči, že nevystoupil její syn. No jelo asi 30 dětí a vystupovaly po skupinkách. Proto řidič krčil rameny. Když byla žena podrážděná a tvrdila, že měl vystoupit tady, odsekl jí, ať neotravuje, a jelo se dál. Chápu ho, nemůže přece znát dětičky jmenovitě. Jistě chlapec vystoupil s kamarády o kus dřív. V Blansku jsem vyřídil reklamaci a jel jsem stejným autobusem zpět. Řidič se ke mně opět hlásil, pamatoval si mě z Vyškova. V úterý jsem opět cestoval, tentokrát do Brna na hřbitov, setkal jsem se tam se sestrou, takže jsme si pěkně popovídali. Jsem rád, že jsem stihl vlak v 11.18 hod. a nešel na autobus na Zvonařku. Tam kdosi nahlásil bombu, načež samozřejmě následovala různá život komplikující opatření. Takto jsem se o tom dočetl až doma. Šlo pouze o falešné hlášení, jak bývá u nás zvykem. Více o tom třeba zde.

A ještě dodatek ke středě:


Ve středu večer jsem na ČT 24 pobaveně sledoval pořad o ruském vlivu na americké volby. Je to směšné. Samozřejmě všechny státy nějakého systému modifikace informací používají. Pokud mluví o tom jako o realitě, že Rusové ovlivňují americké volby, tak jsou USA ubohý stát. A to samozřejmě nejsou, a žvásty o ruském vlivu jsou jen účelovou záležitostí. Do studia si na chvilku pozvali ruskou novinářku Marii Stroevu. No ta samozřejmě ochotně slouží novým příznivcům, nicméně toho moc nepověděla, ač se moderátorka snažila. Řekla například, že v době rusko-čečenského konfliktu se museli Čečenci označovat tvrdě za teroristy, kdežto nyní v době konfliktu na Ukrajině je ruská menšina označována mírně za domobranu. No, to je přesně způsob, jak píší naše sdělovací prostředky! Přesně tak! O kom se to hodí, tak toho označí mírně bojovník za svobodu a demokracii, kdo se nelíbí, to je terorista, separatista a podobně. Naše sdělovací prostředky běžně používají výběrový slovník – někdo je president, někdo je jen předák, někdo je rebel, odpůrce, někdo terorista atd. Prostě jak se to hodí, jak je třeba správně ovlivňovat veřejné mínění. A také je toto běžná práce se slovníkem. Kdokoliv píše, volí určitý slovník. Je směšné vytýkat to někomu jinému. A vůbec – přece Rusko nebude označovat původní ruské obyvatelstvo na tzv. východní Ukrajině za teroristy. To jsou jejich krajané a jsou ve svém odporu plně v právu, když jim ukrajinský stát upírá rodný jazyk a samosprávu. Samotný president Putin se k americkým volbám nevyjadřuje, to museli i v tom vysílání uznat, ale je možno uvést spoustu příkladů, jak se k volbám v různých státech i v Rusku vyjadřovali představitelé západních zemí, jak hodnotili a známkovali... Takže ač se ti ubožáci v České televizi snaží, podle mě jim to moc nejde.
A kdo trochu rozumný může věřit kritice Ruska ze strany NATO? Rusové prý bombardují civilisty v Sýrii. Jednak Rusko je v Sýrii s oficiálním souhlasem legální Asadovy vlády, jednak jak by mělo bombardovat islámské teroristy ve městě bez civilních ztrát? Dělají to snad v Mosulu americké bombardéry jinak? Tam nejsou civilní oběti? Ale to nikdo kritizovat nebude. Copak dělali a dělají v Iráku, Afghánistánu, Libyi, Jemenu, na Balkáně...  žádné civilní oběti? A kdo poslal ISIS do Aleppa? Kdo je skutečný viník za situaci? Bylo to snad Rusko? Nikoliv, USA. Tedy shrnuto zase jen účelové ovlivňování veřejného mínění.
A pobavil jsem se i článkem P. Letka na e-republice Dalajláma jako bič.  Cituji aspoň něco výstižného: 
„Máme to rozdělené celkem přehledně. Zeman zastupuje zájmy Izraele, Ruska a Číny. Bělobrádek, Sobotka, Kalousek a Fiala zastupují Izrael a USA. Rozdíl je jen v tom, že naše top asociální strana a přátelé modrých strak preferují názorové a mocenské křídlo reprezentované někdejším prezidentem Ronaldem Reaganem či rodinou Bushů, zatímco Sobotka a spol. preferují spíše politiku Clintona či Cartera. Rozdíly mezi nimi jsou propastné, protože Clinton hrál lépe na saxofon a Reagan byl zase lepším hercem. (...) Jak je však vidět, Izrael, to je jistota. Na tom se shodnou všichni. Pro Bělobrádka je to vzorová demokracie, o okupaci nikdo nic neví, o lidských právech Palestinců je škoda mluvit. Milujeme Tibet, nikoliv Palestinu. I proto může starosta města Jeruzaléma vyslovit přání, aby se naši školáci učili, že hlavním městem Izraele není Tel Aviv, ale Jeruzalém – a Sobotka to zařídí. (...) Z hlasu Izraele jsme se dozvěděli, že Praha byla vybudována především židy jako nový Jeruzalém, zatímco jsme žili v bludu, že císař Karel IV. Prahu budoval jako nový Řím. “

Celý článek je zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat