Počet zobrazení stránky

úterý 25. července 2017

Konečná


Blog tímto ukončuji. Nemám nyní na psaní čas a ani chuť. Čtenářům děkuji za zájem. Možná se po čase k této činnosti vrátím.

neděle 23. července 2017

Nedělní deníček


Presidentských kandidátů přibývá. Všiml jsem si politika ODS, starosty Teplic J. Kubery. Je to silný kuřák a tuto problematiku častěji zmiňuje. To je mi sympatické, ale jako presidenta si ho moc představit nedovedu. No uvidíme, s čím ještě různí kandidáti přijdou.
Čas od času se otevírá problematika srovnávání potravin zde a v některých okolních zemích a na druhé straně v Německu, Rakousku a dalších zemích západní Evropy. Ukazuje se, že zatímco nám cpou drůbeží separát, stejný produkt ze Západu obsahuje čisté vepřové maso. My starší jen vzpomínáme na dobu, kdy se všechny potravinové výrobky řídily jednotnou normou. Takže šunka byla šunka, Pařížský salát byl opravdu kvalitní vždy... Dnes aby člověk dumal, co koupit, zda se nenapálí. Prostě produktů je mnoho, jednotné normy možné už nejsou, takže pod vznešeným názvem se skrývají často různé náhražky. Stejně tak prací prášek označený naprosto stejně v Německu jako u nás zde obsahuje méně účinných látek. Tak by se dalo pokračovat. Následují silná prohlášení našich politiků a... tím to skončí. Pochybuji, že se to vyřeší. Tlachat před volbami se však zřejmě vyplatí. Podobně jsem četl o situci na Chebsku, totiž že je tam v přírodě mnoho divokých skládek odpadů. Kdo je tam skládá? Nelze to prý s jistotou říci, ale samotné německé noviny se v této věci dost hrubě pustily do svých občanů. Prostě Němcům se nechce třídit odpad, či za něj platit, tak šup s ním přes hranici do Čech. Případně Němec prodává Čechovi za dobrou cenu nějaký spotřebič, dá si přitom podmínku, že kupující současně odveze jeho všechny možné odpady. Je zajímavé, že si s tím nikdo neví rady.
Kromě jedné noční bouřky s déle trvajícím deštěm se počasí příliš nezměnilo. Odpoledne vždy jezdím na kole, v sobotu jsem konečně zjistil, kde se v Nezamyslicích nachází sídlo Uloženky. Na dotaz dříve vznesený v tomto městečku oslovená paní jen kroutila hlavou. Uloženku neznala. Našel jsem si tedy místo na internetové mapě a podle toho jsem z Těšic jel do Nezamyslic po silnici (jinak se tam přemístím vždy na stezku), až jsem zjistil sídlo Uloženky na benzinovém čerpadlu. Paní tam byla milá, hned mi podle jména sdělila, že zakázka je zatím stále na cestě, že si mohu určitě přijít v pondělí. Podle dosavadní zkušenosti soudím, že je to pro mě výhodnější než Vyškov. Předpokládám, že skoro každý ví, co je Uloženka, prostě místo, kde se shromažďují objednávky z internetových obchodů. Pro kupujícího toto doručení zboží přijde mnohem levněji než doručení přímo domů.– V neděli se zdálo, že přijde bouřka, ale kromě pár kapek vody nic nespadlo, později odpoledne bylo pěkně, takže jsem si opět vyjel na kole. Vždy si dávám pozor, jak jedu po silnici, a pokud odbočuji, naznačím směr rukou. Tak jsem to činil i v neděli na jedné křižovatce, ale řidič auta ze směru, na který jsem odbočoval, se začal rozjíždět. Stačil jsem se mu vyhnout, ale on výhružně troubil. Troubo, jen si trub, řekl jsem si. Musel mě vidět, jak naznačuji směr rukou, i to, že odbočuji. Prostě nelze na nic spoléhat, někteří řidiči aut jsou bezohlední.

středa 19. července 2017

Středeční deníček


V úterý bylo oznámeno, že vedení KDU-ČSL ruší dohodu o koalici s hnutím Starostové a nezávislí. Psal jsem o tom minule. Důvodem jsou nízké volební preference. Lidovci navrhují, aby se kandidáti hnutí napsali na jejich kandidátky. Jak se k tomu postaví hnutí, uvidíme. Vzpomínám na velkohubá prohlášení v začátcích spolupráce. Přání bylo otcem myšlenky, realitu tito ubozí politici nejsou s to posoudit přiměřeně.
Katolická církev je zatížena pedofilií. Inu, není nad ctnost celibátu. Skandály tohoto typu jsou časté. I v městečku, kde bydlím, byl před několika lety odvolán a odsouzen farář za tento delikt. Nechápu věřící, kteří mají tuto církev za svatou. Nově čtu toto. Tím se mohou opravdu pochlubit.
Povšiml jsem si zprávy o tom, jak kanadské instituce zkoumají mikroplasty v mořské vodě. Zjistili, že oceány jsou tím silně poznamenány, i v polárních mořích. Tyto mikročástice se dostanou do těl mořských živočichů. Jaké to může mít důsledky pro lidské zdraví? Jak se šíří do životního prostředí plasty i ve vnitrozemí, třeba u nás? – Provozovatel havarované japonské elektrárny Fukušima zase sdělil, že chce vypustit radioaktivní vodu, doposud skladovanou, do moře. Radioaktivní tritium prý představuje drobnost. No jen tak dál. Hlavně že viník všech nemocí je znám – cigareta. Proti té se musí bojovat zákazy a sankcemi. Pak budou jistě lidé zdraví bez ohledu na znečištěné životní prostředí.
Počasí je dost divné. Dopoledne slunečno, zdá se, že tak bude celý den, ale už po poledni se obloha zatáhne a vyhlídky se zdají nejisté. Vždy váhám, zda si vyjet na kole. Bude pršet?  Kam si troufnout dojet? Navíc pořád fouká dost silný vítr, nepamatuji si, kdy bylo naposledy bezvětří. V úterý to bylo zrovna tak. V 17 hodin se zase objevilo sluníčko, vyjel jsem tedy aspoň k rybníku. Znovu zatažená obloha však mě nenadchla k nějaké delší jízdě a vrátil jsem se zpět. Ovšem déšť nepřišel, jasnější obloha se objevila ve večerních hodinách. – Ve středu bylo letní horko od rána. V poledne jsme cestovali v tom vedru do Brna navštívit naše přátele. Oni pocházejí z Hané a nyní žijí v Brně, já jsem rodilý Brňan a žiji nyní na Hané. 

neděle 16. července 2017

Nedělní deníček


Upozornění na toto video mi došlo e-mailem. Stoji za podívání zde. K čemu směřuje Evropa? O tom svědčí i tato informace z Londýna. Aktivitu podporuje i starosta Khan. Jaké je to jméno, o čem svědčí? Informace je zde.  No a to není vše. I toto je příkladná věc, viz zde. Německo si pořád zve imigranty, vydává takové zákony, že se jim tam pohrnou další statisíce. Dobře jim tak. Informace je zde.
Podle průzkumů veřejného mínění chystaná koalice KDU-ČSL–Starostové a nezávislí by se do sněmovny pravděpodobně nedostala. Je vidět, že mnozí z nich jsou z toho už nervózní. Vypouštějí pokusné balónky myšlenek s náznakem změny. Oficiálně to samozřejmě popírají. Mají ještě asi měsíc čas. Bylo by dobře, kdyby se k rozchodu neodhodlali. Aspoň by konečně ze sněmovny zmizeli.
Celý týden jsme tady měli dvě děti na krátký pobyt. Byly hodné a přátelské, ale dost mě udivilo, že měly malý zájem chodit ven. Nejraději zůstávaly v bytě – s tabletem v rukou se bavily na hledáním  klipů na youtube a pod. či sledovaly v TV seriál Simpsonovi. Marně jsem jim nabízel jízdu na kole. Jedině se jim líbila návštěva Aqua centra ve Vyškově. Na venkovní koupaliště počasí nebylo vhodné.

středa 12. července 2017

Středeční deníček


Ukrajina chce vstoupit do NATO. Poslouchal jsem různé žvásty na toto téma. Připadá mi to vše úplně stupidní a přitom průhledné. Jak může být východoevropská zaostalá země členem Severoatlantické aliance. No důvod je jediný – pozice proti Rusku. Stejně tak podobné aktivity ostatních státu střední a východní Evropy, titulky zní Na odstrašení Ruska, já bych dal titulek Na provokování Ruska. – V bosenské Srebrenici pohřbívali nově nalezené nebožtíky, kdovíjakého původu. Srebrenica je protisrbský mýtus, který se stále uměle živí. U nás se podobně uměle vytváří mýtus kolem cikánského tábora v Letech u Písku. Zájem veřejnosti o tyto snahy je nepatrný. O ostatní vězně, přitom ze skutečných koncentračních táborů, zájem není, jen o židy a cikány. To svědčí, že nejde o nějakou historickou pravdu, ale o cílené kampaně.
Americký president D. Trump je velkým zklamáním. Popisuje to výstižně P. C. Roberts. Píše například: „Trumpovu nekompetenci neilustruje nic lépe, než jeho výběr vládních spolupracovníků. Nemá totiž ve vládě jediného člověka, který by za ním stál. Naopak, všichni jako jeden muž pracují na tom, aby jeho moc a prestiž podkopali. A on mezi nimi sedí a tweetuje.“ Celý článek je zde.
V pondělí odpoledne manželka přivezla z Brna děti od dcer. Já jsem mezitím na kole vyrazil do Moravských Málkovic podívat se na tamější koupaliště, právě kvůli dětem. Cesta je tam trochu obtížnější, terén není taková rovina jako zde. Vál tam také silný protivítr. Nicméně dorazil jsem na místo, zaznamenal jsem ruch na koupališti a usadil jsem se na chvíli u rybníka. Zde jsem pohovořil s rybářem, také mě ujistil, že žádnou rybu nechytl. Vodní hladina v tamějším rybníku není tak pokleslá jako ve zdejším Kačáku, ba vůbec není nic patrného, že by vody ubylo. Nazpět jsem jel výhradně po hlavní silnici, i když jsem musel dávat pozor na kamiony a podobná vozidla. V podvečer přišla bouřka, rychle zmizela, pak ještě chvíli pršelo. Pozdě večer opět pršelo. Noc z pondělka na úterek byla deštivá, ráno též pršelo. Během dne oblačnost ustupovala, pozdě odpoledne bylo zase slunečno. Myslím, že vody spadlo dost na závlahu zahrad a parků. Kvůli počasí se cesta na koupaliště nakonec neuskutečnila. Ve středu bylo celkem pěkně už od rána. Odpoledne jsem si na chvíli vyjel, večer pak jsem zašel do restaurace.

neděle 9. července 2017

Nedělní deníček




Evropský parlament je směšný, a kdyby byl zrušen, nikomu by nechyběl kromě těch, jimž přináší pohodlný luxusní život. Článek je tady.

Jeden z presidentských kandidátů Jiří Drahoš se dočkává podpory od lidovců a jejich souputníků. Drahoš zdůrazňuje, že chce být nadstranický, takže podporu sice vítá, ale nic neslibuje. Četl jsem tento výrok: „Nechodím do kostela, neúčastním se církevních obřadů, ale samozřejmě víru respektuji. Někdy s nadsázkou říkám, že víra začíná tam, kde končí věda,“ řekl Aktuálně.cz. Mě jeho poslední věda připadne jako žvást. Toto říká vědecký pracovník? Víra je na zalepení neznalosti? Děr ve vědění? A jaká víra? Nějaká obecná? Nebo to, co tvrdí křesťanské církve? Jak by zde chtěl uplatnit vědecké myšlení a poznání? Takže mně ty jeho výroky připadají jako jakási vstřícnost vůči podporovatelům. Věřit v jeho nadstranickost a objektivitu je opravdu také jen jakási víra.

Olomouckého filosofa F. Tvrdého si vážím. Kdysi jsem si zaznamenal jeho argumentaci k otázce víry a zde ji předkládám :

„(...) jsem se sám sebe řečnicky ptal, zdali je bůh složen z atomů – dnes bychom měli přesněji říct „z bosonů a fermionů“. Pokud by z nich opravdu složen byl, pak by nutně měl empirické příznaky, které může testovat přírodní věda a jež zatím nebyly nikdy v minulosti seriózně pozorovány. Pokud naopak z bosonů a fermionů složen není, pak je z principu odsouzen k dokonalé a milénia trvající apatii, protože nedisponuje žádným mechanismem, jak zasahovat do materiálního světa – ubožátko jedno katatonické. Neohraničená lidská imaginace nám dovoluje formulovat bombastické hypotézy o tom, že bůh není hmotný ani nehmotný, že je stvořitelem obou substancí a zároveň je ontologicky převyšuje (...) Člověk ale nemusí být zrovna géniem konceptuální analýzy, aby snadno odhalil, že se jedná o bezobsažné tlachání v pseudovětách bez významu a pravdivostních podmínek (...) Stejně pomýlené je předpokládat existenci tajemných, dosud neobjevených sil, které by nehmotné objekty a interakci s nimi umožňovaly. Údajně imateriální entity mají jednoznačně materiální podstatu, protože jsou přinejmenším realizovány nervovými soustavami konkrétních lidí a jazykovou praxí příslušných společenství. Právě takovým případem jsou i abstraktní pojmy označující fiktivní entity, jejichž existenci jsme postulovali, aby se nám lépe orientovalo ve světě – mezi ně patří množiny, jako jsou například univerzálie nebo čísla. Chce-li někdo zastávat platónský realismus ohledně reálné existence abstraktních entit, měl by nejprve vysvětlit, jak tyto mýtické imateriální objekty interagují s materiálním světem.“

Počasí bylo trochu proměnlivé, teplo, tu zataženo, tu jasno a slunečno, občas déšť. Nejvíc pršelo v noci na neděli a také ráno. Na kole jsem jezdil jen na kratší trasy, až v neděli jsem zavítal k rybníku Kačáku a chvíli jsem pozoroval hasiče, kteří sem dorazili v plné parádě. Zkoušeli nové plovoucí čerpadlo, takže odčerpávali vodu a o kus dál ji vypouštěli zpět do rybníka. Fungovalo dobře. Pak vše naložili včetně žen a dětí, které vzali na cvičení s sebou, a vraceli se zpět. Mají celkem tři vozy, jeden velký, dva menší. Pak jsem jel do Nezamyslic, tam jsem chvíli poseděl a udělal jsem i snímek čapího hnízda. Obrázek je dole. Pak jsem se vracel zpět a pohledem na pole jsem si všiml, že začínají žně.




středa 5. července 2017

Středeční deníček


Nová budova Evropského parlamentu ve Strasburgu nese jméno Václava Havla. To jen nasvědčuje, jak se vytvářejí mýty, které se sugerují veřejnosti. Bezvýznamná figurka, která nesdělila světu jedinou myšlenku. V Praze po něm celkem nedávno pojmenovali letiště, stejný případ, po člověku, který se bál cesty letadlem. Směšné. Lidstvo chce být ohlupováno, ničemu se pak nelze divit.
Podle jednoho průzkumu veřejného mínění sedm z deseti obyvatel ČR, tedy asi 72 procent, uvedlo, že se neidentifikují s žádnou náboženskou skupinou. Z toho 46 procent podle svých slov nevěří v nic konkrétního a dalších 25 procent tvrdí že jsou ateisti. Není to ovšem nic racionálního či snad o vědu opřeného. V osud, zázraky, čáry a kouzla či reinkarnaci věří okolo 37 až 45 procent lidí. Obyvatelé ČR mají mnohem negativnější vztah k náboženským institucím než ostatní lidé v Evropě, a to i přesto, že jich zde funguje méně než v dalších zemích. Asi polovina lidí se domnívá, že se církve příliš soustředí na hromadění peněz, moci a příliš se zapojují do politiky, což je ovšem pravda.

Počátkem týdne jsem se věnoval především práci, kterou jsem ve středu odeslal. Odpoledne jsem se osvěžil vždy vyjížďkou na kole. Počasí je dobré, jen silný vítr znepříjemňuje jízdu a odrazuje od delších tras. Sucho nadále přetrvává a to určitě není dobré. Některé místní studny již vyschly. – Četl jsem různé nepříjemné předpovědi o zdražování piva kvůli nedostatku ječmene a stejně tak o zdražování másla. To se už průběžně děje, předpovídá se až 70 Kč za kostku. Co všechno s tím souvisí, se uvidí. Žádný blahobyt nás evidentně nečeká.

neděle 2. července 2017

Nedělní deníček


Ve čtvrtek jsem hned ráno jel kvůli práci do firmy do Brna. Vybavil jsem se deštníkem, zbytečně. Mraky a vítr slibovaly déšť, ale v podvečer nastal klid. – V TV zpravodajství jsem se podivil ukázkám zklamaných občanů Itálie, kteří si stěžovali, že jim jiné státy nepomáhají. A od úřadů zaznělo, že pokud nepřijde pomoc uzavřou přístavy lodím s migranty. Říkám si, no a co. Proč si to tam pouštíte? zavřít přístavy jste měli dávno. Myslíte si, že budete vozit migranty z přímo od Libye bez okolků a čekat, že je všichni od vás budou s radostí přebírat?  No vím, jak jsem již psal, že jde o řízenou akci a nemá smysl se ničemu divit. – Sociální demokraté jsou již velmi nervózní. Nasvědčuje tomu i to, že si pronajali služby experta na politický marketing Roberta Žanonyho, který dříve úspěšně působil na Slovensku. No to jsem zvědav, jak bude prezentovat nudného patrona L. Zaorálka jako nějakou úžasnou osobnost. Tomu se mohu zasmát předem.
Zajímavý článek přímo od pramene, žádné spekulace. Napsal ho P. C. Roberts, ekonom a někdejší poradce R. Reagana. Cituji z něho: „Prezident Trump Washingtonu nevládne. Vládne mu vojensko-bezpečnostní komplex, izraelská lobby a neokonzervativci... Každý americký poslanec či senátor, který se kdy Izraeli postavil, byl v následujícím volebním boji poražen. Když Izrael něco chce či o něco žádá, projde to oběma komorami Kongresu vždy jednohlasně... USA dávají Izraeli každým rokem dost peněz na to, aby si za ně naši vládu koupil. Naše vláda je zodpovědnější Izraeli, než vlastním lidem. Hlasování ve sněmovně i senátu to potvrzují... Neschopen postavit se malému Izraeli, Washington však soudí, že dokáže zastrašit Rusko a Čínu.“  K tomu bych dodal, že nejde jen o státeček Izrael, ale o celosvětové židovské bankovní impérium. Odtud vznikl samotný Izrael, odtud pochází světová moc. – Celý článek je zde.
Jak jsem četl, tak Brno čekají velké výluky železniční dopravy. Nynější nádraží nedostačuje provozu. Toto já jako cestující vidím při každé cestě. Takřka polovina celkového času jízdy spadne na poslední úsek z Brna-Slatiny na hlavní nádraží. Jak se ty výluky promítnou do provozu vlaku, jímž jezdím, zatím netuším. Nyní jsme od dosavadních zavedených výlukových opatření ušetřeni. Článek je zde.
V pátek jsme zase cestovali do Brna, tentokrát navštívit mého švagra a sestru. Jako úspěšný právník si již dříve pořídil krásnou vilku v Brně-Soběšicích. Ačkoliv je po operaci kolena, nabídl nám, že nás vyzvedne autem u nádraží. Nechtěli jsme mu to moc komplikovat a smluvili jsme setkání až v Králově Poli, kde není takový chaos a provoz aut. Odpoledne nám pak velkoryse nabídl odvoz až do našeho bydliště. – V sobotu jsem si vyjel dopoledne na kole, odpoledne jsme šli procházkou ke zdejšímu velkému rybníku. Vody je v něm málo, snad jen polovina. Pořád je sucho a žádný déšť nepřichází, ačkoliv v Čechách zaznamenali bouřky a s tím související problémy. Po cestě bylo tolik prašnosti, že po návratu musely jít kalhoty přímo do pračky. – Kromě toho jsem se intenzivně věnoval práci, protože některé zakázky spěchají.
Mírný déšť se objevil teprve v neděli ráno. Odpoledne bylo docela pěkně, vyjel jsem si na kole. V terénu však vál silný vítr, který jízdu nijak nevylepšil.

středa 28. června 2017

Středeční deníček


Rakouský president A. Van der Bellen navštívil Prahu a sešel se s presidentem M. Zemanem. Ten mimo jiné řekl, že by bylo vhodné přestěhovat EU z Bruselu do Prahy. No mě to připadá jako špatný vtip. Konečně co jiného takové nápady znamenat mohou? Článek je zde.
Sněmovna přehlasovala senát a potvrdila svou verzi nového stavebního zákona. Pokud to povede ke zjednodušení řízení a zkrácení termínů, je to správné. Dnešní doba je zamořena všelijakými námitkami, protesty, pak posudky, stanovisky, schvalováním... vše musí řešit nějací experti za honoráře. Vše se tak prodražuje a prodlužuje. Píše se o tom třeba zde.
Nechápu, proč USA pořád něco vymýšlí proti syrskému presidentu B. Asadovi. Nyní tvrdí, že zase chystá chemický útok proti vlastnímu obyvatelstvu. Stupidní tvrzení. O reakci Ruska je tento článek: zde. Na stejném serveru jsou i další články na syrské téma. USA tvrdí, že to mají ze zpravodajských služeb a že nic z důkazů nepředloží.
Europoslanec a předseda Strany svobodných P. Mach bojuje v EU. Za co? Třeba za Moravu? Kdepak. Za židovské osadníky. Každému může být nyní jasné, co je tento pán zač, a o co se v politice opírá. Článek je zde.
J. Kalvoda, M. Kocáb, J. Ruml, J. Šiklová a podobní exoti se pokoušejí o cosi s prohlášením Několik vět 2017. No, nikdo o ně nestojí, tak se snaží rozvířit vody. Jeden směšnější než druhý. Melou cosi o zašlapávání hodnot TGM a V. Havla a o současném presidentu jako mocenské loutce Moskvy a Pekingu. Jaké hodnoty představuje třeba V. Havel? Alkoholické radovánky nejen na Hrádečku... vůbec škoda řeči. Myslím, že to vyšumí do ztracena. Kdopak o tu pakáž dnes stojí?
Na kole jsem počátkem týdne moc nejezdil, odpoledne bylo počasí nejisté, až ve středu dopoledne jsem vyrazil na delší cestu. Bylo slunečno, teplo, ale po cestě v terénu vál docela silný vítr. U rybníka jsem si popovídal s pánem, co má na starosti prodej rybářských lístků. Říkal, že v současnosti zde chybí tři čtvrtě metru vody. Ptal jsem se ho na možnost umístění laviček u rybníka, jen se usmál a vysvětlil mi, že zdejší vandalové by je naházeli do rybníka. Popsal mi jednotlivé takové případy v tomto místě. Podobně jsem se pobavil v Nezamyslicích s jedním pánem, kterého zajímalo elektrokolo. Hovořil pak o všem možném, ukázal mi třeba pána na kole, to je prý náměstek ministra, žije částečně zde a částečně v Praze. Více mě zajímalo čapí hnízdo, které jsem pozoroval na stožáru ve středu městečka. Dva čapí rodiče krmili mladé, v „nižších patrech“ hnízda sídlili vrabci. Mladí čápi prý se často zabijí o elektrické dráty. Optimální by bylo vést elektřinu kabelem v zemi, stejně stožáry rezaví. Musel jsem rozmluvu ukončit, téma bylo nekonečné. Pak jsem jel přes Dřevnovice. Zde už je silnice vedoucí vesnicí opravená, jelo se tedy dobře.
Obrázek pod článkem je z Ivanovic na Hané. Kolem autobusového nádražíčka a parkovací plochy je zde dostatek zeleně, stromů listnatých i jehličnatých, keřů... Místo, které je vidět, ukazuje vstup do lékárny a některých dalších služeb. Jsou zde lavičky k příjemnému posezení.

neděle 25. června 2017

Nedělní deníček


Tento článek dokazuje, jak to bylo s rozvrácením Libye a vraždou M. Kaddáfího. Šlo především o zabránění záměru vytvořit zlatem krytou africkou měnu a samozřejmě i o jiné věci, jako je ropa, politický vliv atd. Článek je zde.  Jen mě to ujišťuje, že všechny žvásty politiků jsou jen lživé, bezcenné tlachání. Pravdu je třeba hledat jinde. Ostatně sledoval jsem na TV Prima ZOOM pořad nazvaný Svět podle Putina. Jde o rozhovory natočené a pořízené americkým režisérem O. Stonem v letech 2015–2017, celkem čtyři pokračování. Bylo to velmi poučné. O. Stone kladl zajímavé otázky. V. Putin věcně a perfektně odpovídal a vysvětloval. Žádné prázdné fráze a politické floskule, jako je obvyklé u evropských a amerických politiků. Ukázal také svoje pracovny, předvedl komunikaci s vojenskými a politickými složkami. Dělal na mě dobrý dojem a myslím, že to je nejlepší politik v čele velmoci. – Nedivím se však, když figurky typu Jefim Fištejn tyto rozhovory kritizují. Od toho jsou totiž placeni. O. Stone není takový ubožák, aby mu musel nějaký J. Fištejn radit.
Ekonomky Markéty Šichtařové si velmi vážím. Ve svém článku popisuje, co nám nadrobila Česká národní banka s p. Rusnokem v čele. Vzpomíná při tom na americkou hypoteční krizi roku 2008. Článek je zde.
Jak poslouchám zprávy, nestačím se divit. Francouzský president E. Macron řečnil v EU. Požaduje více Evropy a tím rozumí především společné finance a jednoho ministra financí. Jak jsem už psal, EU je založena na projektu Eura, takže E. Macron nic jiného nevymyslí než finanční řešení. No a ještě jsem slyšel, že mu jde o větší bezpečnost obyvatel. To je úplně směšné. Západní Evropa je plná migrantů z Asie a Afriky a to je pořád podporováno. Tak o čem mluví? No a on říkal, že nejde o ekonomické migranty, ale o lidi toužící po svobodě! To jsou naše hodnoty, musíme je tedy přijímat. A. Merkelová si libovala, jak mají stejné názory. Prostě evropští politici jsou ubožáci, když mluví tak hloupě a směšně. Kdo to vůbec může brát vážně? Jen sdělovací prostředky, které nám budou tyto nesmysly pořád vnucovat. Do televize jsou zváni úředníci, kteří, jak vidím, mají na starosti migraci a integraci. Takže úřady už na to máme. Ti nás přesvědčují, že bychom měli přijímat celoevropské řešení. Tedy přijímat migranty všichni. Měli bychom se zamyslet sami nad sebou. Co kdyby byla válka u nás? Jak bychom potom byli rádi, kdyby nás někde přijali. To je samozřejmě žvást – co by kdyby. Nic takového není a nebude. Ale máme zde úředníky a ti nás mají zpracovávat na chystaná řešení. Otázka migrace bude v EU pokračovat, budou to pořád vnucovat těm, co to zatím odmítají. Německá televize SWR dokonce České republice, Polsku a Maďarsku vzkazuje, že by měli být za uprchlíky rádi, protože s jejich pomocí se prý můžeme konečně zbavit přežívajícího komunismu – místo aby středoevropská čtveřice přijala uprchlickou krizi jako příležitost, jak setřást dědictví komunismu, posloužila nacionalistickým silám jako živá voda, rozčiluje se německá stanice. No děkujeme pěkně za takové moudrosti. Užívejte si toho v Německu, nás můžete vynechat.
V neděli jsem sledovat na TV poslední pořad Partie, v létě to už vynechají. Pozvali si bývalého presidenta V. Klause. Namnoze se vykrucoval, nechtěl se vyjadřovat a hodnotit. Nicméně sdělil, že dosavadní typické politické strany v celé Evropě jsou v úpadku, prostě jejich program, jejich agenda neodpovídá dnešní situaci. Ve Francii si zvolili E. Macrona, prý nepopsaný list, do něhož si každý vkládá cokoliv. No mně E. Macron nepopsaný list nepřipomíná, naopak ho považuji za velmi špatnou volbu. – V Otázkách V. Moravce na ČT24 se jako první objevil I. Bartoš, šéf strany Piráti. A. Babiš účast odřekl s výmluvou na nemoc člena rodiny. To není nic než výmluva. Nicméně V. Moravec toho využil a ptal, proč se A. Babiš bojí diskuse s I Bartošem. Ten se toho rád ujal a vykládal, že A. Babiš má rád jen ty diskuse, když debatu řídí on a jeho tým, je to prostě show jediného muže. Když se na to necítí, tak volí Facebook nebo cesty po republice. To mi moc trefné nepřipadá, spíš bych to viděl, že nepotřebuje ztrácet čas s takovou figurkou, jako je I. Bartoš. Jinak mě výklady p. Bartoše vůbec nezujaly. Zneužití informací na internetu – o tom je možno tlachat do nekonečna a nikdo nic nevymyslí, doba je prostě taková. Hlavně že je pan Bartoš spokojený s členstvím v NATO a EU. Když jsme vstupovali do EU, já jsem se hlasování nezúčastnil, nevěřil jsem tomu. Otázka přijímání migrantů na programu nebyla, s něčím takovým jsme do EU nevstupovali. Zásadní změna je zde jasným důvodem k vystoupení z takového spolku. 
Ve středu jsem byl v Brně, jak jsem už psal. Posledním bodem byla přednáška Sdružení monarchistů Brno. Obstarávám jim webové stránky, které jsem podle šablony před pár lety vytvořil na webnode.cz. Zařazuji články a fotografie, po konání tzv. Tematické středy sepíšu stručné zhodnocení a zařadím ho též. Stránky jsou zde.
Ve čtvrtek bylo vedro. Zajel jsem na kole mj. k rybníku Kačáku. Vody je  výrazně méně, zahlédl jsem i leklou rybu. Večer pak nastala bouřka. Ve zprávách se píše, že se prohnala celou republikou. U nás vypadl elektrický proud, asi hodinu to trvalo. V pátek bylo pod mrakem, ale celkem teplo. V sobotu bylo rovněž velmi teplo. Odpoledne jsem zajel na přátelské fotbalové utkání zdejšího klubu s německým Gaussigem. Vydržel jsem tam jen první půlku. Bylo to takové plácání, v sestavách se objevily i ženy, což nasvědčuje, o co šlo především. Proto jsem se zvedl a jel po cyklostezce do Vyškova. Rozhodl jsem se to zkusit a zajet přes celé město až do Kauflandu, kde manželka chtěla něco koupit. Zapomněl jsem doma klíček od  zámku kola, takže jsem ho nechal volně u hypermarketu, zatímco jsem nakupoval. Spěchal jsem kvůli tomu a naštěstí jsem kolo našel, tak jak jsem ho tam nechal. Cestou zpět jsem trochu ve městě  tápal, než jsem našel odbočku na stezku, ale dopadlo to vše dobře. V neděli odpoledne bylo zataženo, takže vyjížďka se omezila na kratší dobu.
Na obrázku je momentka z Chvalkovic na Hané, kam rád jezdím. Pokud si chci o samotě na chvilku odpočinout, volím zastávku autobusu, ten jezdí jen moc zřídka, takže je zde samota a klid. Odtud snímek směrem dolů ukazuje sochu Jana Nepomuckého z 18. stol., níže je zámek, ale ten skrze stromy není moc vidět.

středa 21. června 2017

Středeční deníček


Jen jsem to napsal do blogu, už čtu, že ČSSD  se chce zaměřit na zdanění zisků bank. No slibovali dřív, slibují i nyní. I kdyby se dostali do nějaké koalice po volbách, takovou věc neprosadí a pak budou vyprávět veřejnosti, jak to kvůli koaličním partnerům nejde. Článek je zde.
O naplňování plánu migrace barevného obyvatelstva do Evropy, jež otcem je Coudenhove-Kalergi, jsem se zmínil také nedávno. Nyní čtu tento článek. Potvrzuje to, že jde opravdu o cílený záměr.
Konec minulého týdne byl chladnější, dočkali jsme se i bouřky s kroupami. Od pondělka se vrátila vedra. Jel jsem do Brna na kontrolu do nemocnice, odpoledne jsem si vyjel na kole po obvyklých trasách. Ve středu jsem v poledne jel do Vyškova do soukromé zubní ordinace. Na internetu jsem si zjistil, že používají stejné postupy a vybavení jako na klinice v Brně. Takže jednak to mám blíž, jednak neměl jsem už po nějakou dobu z brněnské ordinace nejlepší pocity. Asi od té doby, co jsem jim na jejich žádost dodal opis lékařské zprávy o operaci karcinomu jazyka. U nich jsem si na bolesti vícekrát stěžoval, ale nijak na to nereagovali. Nyní je jim to možná nepříjemné. Takže z těchto důvodů jsem volil změnu. Z Vyškova jsem jel do Brna navštívit sestřenici a pak na přednášku Sdružení monarchistů. Vrátil jsem se až večer. Cestování bylo dost úmorné – vedro.
Dočetl jsem se o novém formátu fotografií HEIF (High Efficiency File Format), který přichází s novým IOS 11 a nahradí dosud převládající JPEG. Protože nejnovější vývojářskou verzi již v iPhone mám, tak by to tam mělo být. Ale zatím to nijak nepoznávám. Informace o novém formátu fotografií jsou zde. 

neděle 18. června 2017

Nedělní deníček


Ve středu večer jsem poslouchal všelijaká vyjádření komentátorů, politologů, politiků... na téma výměny na čele Sociální demokracie. Nic mě nezaujalo s výjimkou názoru prof. Z. Jičínského. Přesně to si myslím i já, totiž že vyvolávat politickou krizi bylo zbytečné. Mohli dokončit volební období, těžit z úspěchu vlády a hospodářství země. K A. Babišovi stačilo jen nějaké politické ohrazení – vůči jeho problémům. Rozdat si to mohli naplno až před volbami. Určitě by jim tolik neklesly volební preference. Ve skutečnosti hodnotím tedy B. Sobotku velmi negativně, prostě zachoval se politicky hloupě a zavinil propad Sociální demokracie. To že byli spojenci s TOP 09 v útocích na A. Babiše je pravda. Neuzavřeli samozřejmě konkrétní smlouvu, ale prakticky útočili stejnými argumenty v jednotném šiku, spíš jako by sociální demokraté jen přizvukovali M. Kalouskovi a jeho partě. Takže pokud ho někdo dnes vyzdvihuje jako úspěšného předsedu vlády, mluví hlouposti a dosvědčuje tak svou vlastní nekompetentnost. A když si vzpomenu i na jejich předvolební kampaň – o církevních restitucích – ticho po pěšině, stejně jako o nižší DPH. Přitom vykládají, že voliči nečtou jejich volební programy, a proto neocení podle pravdy jejich politiku a nedají jim podporu. Oni jsou skvělí, voliči špatní. Opravdu směšné. S čímpak vyrukují nyní? Útoky na majetek A. Babiše moc nezaberou. Babiš má velký majetek jako ostatně i mnoho jiných. Za každým velkým majetkem je něco špatného. Nikdo si nenaspořil po korunce do prasátka. Kdo byl „u toho“, privatizoval, půjčky dávaly banky vesele všem vyvoleným zájemcům. Až došlo na skutečnou bilanci, ukázalo se, že banky jsou zadlužené. Přišli tedy soc. dem. v čele v M. Zemanem, banky sanovali ze státního rozpočtu a pak je prodali zahraničním zájemcům. A vydávali to za úspěch. Takže suma sumárum my obyčejní lidé jsme zaplatili ze svých daní všechny tyto operace, sanovali jsme všechny tyto nyní ctihodné milionáře. Nyní nám vykládají, že nejsou peníze tu na důchody, tu na zdravotnictví atd. Přitom nás odírají jako ovce z vlny. Daně jsou obrovské, například jen ta kolosální DPH je lumpárna nejhorší kategorie. Platíme vše včetně pohodlného života politiků. Zavést zdanění bank, sektorovou daň jako v Rakousku – to je zřejmě sci-fi. Jen hloupý člověk může naivně věřit v poctivý záměr těchto osobností.  
Na Parlamentních listech jsem si přečetl tento článek. V červnu roku 1945 bylo nedaleko Přerova pobito několik desítek německých civilistů. Šlo o masakr, k němu došlo měsíc a půl po konci války. Vedle srovnatelného počtu zastřelených civilních obětí včetně více než sedmi desítek nikoli zplynovaných, ale zblízka samopaly do hlavy střílených dětí od jednoho do třinácti let, je tu jeden kardinální rozdíl: ta druhá tragédie se odehrála v režii nikoli nacistických, ale československých velících důstojníků,“ píše v komentáři pro Lidové noviny V. Just. Nic zvláštního nesděluje, každý kdo chce, může vědět, co se dělo po válce. To bylo najednou hrdinů. Vraždění a týraní německých civilistů byla pro ně příležitost získat si ostruhy v nastávající nové době. Pod článkem je diskuse plná nenávisti. Nehájím samozřejmě okupaci ani válku. Ale psát by se mělo o historické pravdě a ne pořád opakovat mýtické floskule. Asi je jednodušší opakovat pořád to stejné a nestarat se o skutečné poznání. Jak to bylo po první světové válce, jak spravedlivé byly mírové podmínky pro Německo? Jak to bylo s kariérou a podporou A. Hitlera, jak to bylo pravdivé s E. Benešem? Pravdivě psát o Mnichovské smlouvě, o životě v protektorátu, pravdivě sdělovat skutečné počty mrtvých v Čechách a na Moravě. Místo toho se stále opakují lživé mýty. Odsun Němců po válce je kontroverzní, ale nepovažuji ho za dobré řešení. Vysídlení obyvatel z celého pohraničí – dodnes je to znát. Místo Němců se přišly statisíce cikánů. To bylo podle těchto chytráčků asi lepší řešení než německé obyvatelstvo.
No a senátor J. Doubrava tamtéž se vyjadřuje k lecčemus pěkně od plic, ale výstižně, prostě člověk zdravého rozumu, více viz zde.

Sociální demokracie už začíná s tahem na branku, evidentně jim jde o zvrácení poklesu volebních preferencí, takže slibují a slibují. Strana vychvaluje sama sebe a slibuje ostšest – průměrná mzda 40 000 Kč, žáci a středoškoláci, důchodci nad 65 let věku dopravu zdarma atd. Jo, a ještě chybí zopakovat vyřešení církevních restitucí a... hodinky s vodotryskem, jak napsal jeden diskutující. Tyto tlachy jsou zde. Rozbor je zde.

Z toho, co vím z četby, tak původní daň, nazývaná daň z obratu, byla zavedena v Německu v roce 1917 za účelem financovat válku, a to ve výši 0,5 %. Daň pak už zůstala a zvyšovala se. Příšerná výše DPH v České republice je však s tím německým vývojem nesrovnatelná. Prostě je pro jakoukoli českou vládu jednodušší odírat občany než důsledně vybírat daně od korporací či zdaňovat kapitálové výnosy. Proto také nelze věřit nikomu, kdo nechce rázně reformovat tuto věc.

J. Paroubek chce vstoupit opět do Sociální demokracie. Více o tom zde a zde a samozřejmě o tom píší i jiní. Je to podle mě dobrá zpráva pro tuto stranu, ať se tomu pošklebuje, kdo chce. Nicméně v neděli jsem slyšel, že hlavní politikové ho ve straně najednou nechtějí. Pokud je to tak, nedivím se, zbavují se jakýchkoli výraznějších osobností, nepustí si tam ani jeho. Je jim dobře, když nikdo z řady nevyčnívá. Jak se to projeví ve volbách uvidíme. V případě neúspěchu je chyba ve voličích, jak už jsme slyšeli.

středa 14. června 2017

Středeční deníček

Jak poslouchám zprávy, slyším, že Evropská komise chce zavést řízení se zeměmi, které zatím odmítají přijmout povinné kvóty přijímání migrantů. Nic jiného nečekám a jsem zvědav, jak se věc vyvine. Naši politici to zatím odmítají. Volby se blíží, názor veřejnosti je znám, musí být tedy opatrní. Ale jde o to, že je to dlouhodobě řízený a plánovaný proces. Četl jsem o tom již dávno. Otcem myšlenky je prý Richard Coudenhove-Kalergi, rakouský politik s československým občanstvím (1894–1972). Toho si vysoce vážil tatíček Masaryk, aspoň každému může být jasné, co i on byl zač. Coudenhove-Kalergi založil v roce 1922 hnutí „Panevropan“, které předjímalo nastolení Nového světového řádu, založeného na Federaci národů řízené Spojenými státy. Sjednocení Evropy mělo být prvním krokem k jediné světové vládě. Podstata plánu spočívá v tom, že obyvatelé budoucích „Spojených států evropských“ již nebudou původními národy. Tvrdil, že je nezbytné „křížit“ evropské národy s Asiaty a černými Afričany, aby vzniklo mnohaetnické stádo bez specifických národních vlastností. To se nebude se vzpouzet, zmizí nacionalismus, mezinárodní konflikty a války. To se samozřejmě netýká kriminality. A kdo by jim vládl? No přece vyvolená, staletími zocelená duchovní elita – židé.  Je pokládán za otce Maastrichtu a multikulturalismu. Na jeho počest byla ustanovena Evropská cena a jako první ji získala Angela Merkelová v roce 2010. Program prosazující genocidu evropských národů pomocí masové imigrace tvoří základ oficiální politiky evropských vlád – a tedy i té naší. Přečíst si o tom více lze třeba zde a kdyby nestačilo, tak ještě tady. Takže žádná konspirace, fakta jsou jasná.

Jihoafrická unie byla prosperující stát. Zdejší apartheid byl rozumný systém. Ale samozřejmě oddělení ras neobstálo. Celý svět byl najednou pohoršen. Jaký ráj vznikl po jeho odstranění a konci unie? Občas se  nějaké informace objeví, například tato. Velmi poučné a smutné. O tom se ovšem veřejně nemluví.
Ve středu bylo hlavní téma zpráv situace v sociální demokracii. Jedná se o předsedovi strany B. Sobotkovi. Hlavním důvod jednání vidím v poklesu volebních preferencí. Jak se rozhodnou, uvidíme. Mně osobně se u nich nejeví nikdo charismatický, kdo by se ujal vesla. Myslím, že ve volbách neuspějí. – Trochu později jsem zhlédl tiskovku grémia strany. B. Sobotka sdělil, že opouští funkci, zůstává jen předsedou vlády. Stranu povede M. Chovanec, do voleb ji povede L. Zaorálek. Nikdo z nich mi není sympatický a nevěřím jim.
V úterý bylo pěkně, vyjel jsem tedy odpoledne na kole. Nejdříve po silnici na Vyškov, u Hoštic jsem zastavil a odbočil do vesnice. Projel jsem jí do Heroltic, které jsou s Hošticemi spojeny nejen administrativně, ale i zástavbou, takže to vypadá na jednu obec. V Herolticích jsem po silnici dojel na cyklostezku, chvíli jsem se na křižovatce zastavil na odpočivadle. Odtud je fotografie pod článkem. Pak jsem jel po stezce do Ivanovic, postupně zase k rybníku Kačáku, odtud mezi poli k silnici a podél ní po asfaltové stezce až na rozhraní Jihomoravského a Olomouckého kraje. Zde stezka končí, vjel jsem tedy na silnici a pokračoval do Těšic, odtud do Dřevnovic a pak do Chvalkovic, kde jsem se chvíli zdržel v hospůdce, pak jsem pokračoval domů. Byla to příjemná cesta, jen větší frekvence aut to trochu kazila. Rovněž tak ve středu jsem si vyjel. U Kačáku jsem si povšiml, že hladina vody poklesla, chtělo by to, aby pořádně zapršelo. Rovněž kapři se hned neobjevili, jejich obvyklou žravost předhozených kousků rohlíků jsem postrádal. Pak jsem jel horní trasou kolem rybníka a podél dálnice až do Těšic, tam jsem zamířil tentokrát mezi domy a po „kočičích hlavách“ jsem dojel k místní cyklistické stezce. Po ní jsem za chvíli dojel na hlavní trasu stezky, ale pokračoval jsem po první odbočce do Nezamyslic, Tu jsem zkoušel poprvé.  Po chvíli jsem vjel do městečka a měl jsem dojem, že jsem v nějakém Cikánově.  Na ulici kromě Cikánů jsem nikoho nezahlédl. Dojel jsem do středu městečka, poseděl jsem na lavičce a pokračoval jsem k železniční trati a pak do Doloplaz. Zde jsem se chvíli zdržel v zámeckém parku. Pak jsem pokračoval přes Želeč do Chvalkovic a po přestávce v hospůdce dále do Ivanovic.


neděle 11. června 2017

Nedělní deníček


Na jeden den do České republiky zavítal představitel Evropské komise J. P. Juncker.  Stihl toho mnoho, řečnil, televize ho pořád ukazovala. Jeho moudrosti jsou však jen prázdné tlachy. Fráze o bezpečnosti Evropy, nutnost přijímat kvóty migrantů atd. Na zpravodajských serverech je o tom dost článků. Pokud platí to, že evropské země „zachraňují“ migranty už u libyjských břehů, tak nelze ničemu z takových mudrování věřit. Migranti mohou nasedat do nějakých necek, dobře ví, že „zachránci“ je rychle najdou a dovezou do země zaslíbené. Kdyby to bylo ponecháno volnému průběhu, kdyby se stíhaly lodě pašeráků, mnoho by si svůj pokus rozmyslelo. – Tento příspěvek je zajímavý, vysvětluje, jak je to dopravdy, souhlasím s ním. Bohužel takových hlasů je málo, ale díky za ně. Článek je zde. A jaké je bezvadné soužití s migranty, dosvědčuje informace, jak novinářsky oceněný migrant, údajný stoupenec západního způsobu života, který psal články o diskriminaci utíkajících do Švédska, se v Paříži pěkně vybarvil – s kladivem v ruce zaútočil na policistu s řevem „Tohle je za Sýrii“. Článek je zde. Podobně 30letý opilý Iráčan, žadatel o asyl, znásilnil v Německu  13leté děvče. Soud ho, jak jinak, osvobodil, chudák přece nemohl poznat, že má před sebou dítě. Informace je zde. Takové informace se objevují stále a pořád to nikomu nestačí.
V nedělním diskusním pořadu Partie na TV Prima se předvedli lidovecký ministr kultury D. Herman a předseda komunistů V. Filip. Hovořilo se mj. o účasti na sjezdu Sudetoněmeckého landsmanschaftu. Souhlasím s V. Filipem v tom, že účast ministra české vlády na sjezdu krajanského sdružení je nepřiměřená. Stačil by nějaký krajský funkcionář. Také mu dávám za pravdu ve věci lidoveckého antikomunismu. Lidovci zde byli součástí Národní fronty a působili zcela v jejím duchu. jejich ministři mluvili a působili zcela v duchu režimu. Nikdo je k tomu nenutil, mohli stranu rozpustit. Takže tlachy o tom, že někdo byl komunista a nemusel jím být, je v úplně stejné rovině. Život je ovšem mnohem složitější, než aby se dal postihnout nějakou jednoduchou myšlenkou. V tom je slabina takových politických řečí. Kdo žil v tehdejší době, je objektivní, tak může vidět, jak věci chodily. A často mnohem horší lidé byli i ti mimo KSČ. Bývalo to prostě různé. Takže hodnotit jednotlivce podle jednoho kritéria lze těžko.
V sobotu bylo zvláště dopoledne nevlídno. Pozdě odpoledne se počasí vyjasnilo, takže bylo možno vyjet na kole. V  neděli bylo počasí krásné, odpoledne jsem si opět vyjel.  V poslední době jezdím nejčastěji do Nezamyslic a odtud přes Dřevnovice či Doloplazy a Želeč do Chvalkovic na Hané. Zde jak jsem psal dříve, se stavuji na občerstvení pivem, pak už domů. Na obrázku je pěkné nádraží v Nezamyslicích. Dříve zde byl významný železniční uzel. I dnes mají v tomto směru větší význam než jiná malá městečka.

středa 7. června 2017

Středeční deníček


V úterním pořadu Interview na ČT24 dával k dobru svoje moudrosti prof. bostonské university Igor Lukeš. Velká Británie se dopustila velké chyby brexitem, ale on jí věří, že bude světovým leaderem. Francouzské volby ovlivnili Rusové. Maďarští představitelé patří pro svou politiku do psychiatrického ústavu. Středoevropské země se dostávají do magnetického pole Ruska, s výjimkou Polska. Proč jsou Poláci tak protiruští, to pan prof. prý netuší. Pokud je někdo naprosto nekriticky proamerický, to nikdo ani nehodlá vzít na vědomí, zato na proruské postoje či názory je nutno nálepkovat, zesměšňovat atd. To co mluvil o americkém presidentu, samozřejmě v negativním slova smyslu, mě už nezajímalo. Podrobněji o tom informují Parlamentní listy zde. 
Jak jsem četl a slyšel, tak EU už vyhrožuje jak naší republice kvůli kvótám migrantů, tak Maďarsku. Zajímavé je, že nikdo ty kvóty neplní, takže uvidíme, co z toho nakonec bude.
Město Brno má výbornou tramvajovou dopravu. Vozy jezdí přesně. Za mého mládí se mohlo o tom jen zdát. Chtělo by to však lepší vozy a samozřejně nové tratě, zejména tu na Plotní ulici. Mluví se o tom už dlouho a snad konečně něco začne. Zmiňuje se o tom tento článek.
V úterý jsme byli v Brně navštívit manželčinu maminku. Má se v Domově pro seniory na Kociánce dobře.  Přestože již dosáhla věku přes 90 let, leccos ji pobolívá a zlobí, je psychicky v pořádku a stále  plete ponožky a rozdává je personálu. Zúčastňuje se všech bohoslužeb tam konaných, prochází se po parku. Naštěvuje ji průběžně celá širší rodina, takže pořád má co dělat. – Přes den bylo větrno, neodvážil jsem se odpoledne nikam jet na kole. Večer se spustila bouřka. – Ve středu odpoledne jsem si vyjel, sice jsem po cestě zaváhal – z jedné strany temná obloha, z druhé vlídnější. No jel jsem dál až do Tištína a odtud po cyklostezce k Nezamyslicím. Ovšem to už začínalo pršet, takže jsem odbočil na silnici a dojel do Těšic, zde jsem se napojil na cestu, po které jsem přijel. Spěchal jsem, u rybníka Kačáku jsem si pod nadjezdem udělal, kryt před deštěm, přestávku. Ale počasí se mi zdálo přijatelné, tak jsem po chvíli pokračoval. Při vjezdu do Ivanovic vanul velmi silný vítr s deštěm. Jen s potížemi jsem dojel do ulice a zde jsem se uchýlil pod stříšku zastávky autobusu. Měl jsem především obavy o elektrokolo, to nesmí zmoknout. Postupně jsem se dostal až domů.
O úhynu ryb v Ivanovském rybníku jsem se zmínil. Vyšetřovala to policie. O výsledcích se píše zde. Ovšem, jak se amoniak do vody dostal, byť ho nebylo mnoho, se možno jen domýšlet. Pokud by vody bylo dost a ryby by neuhynuly, tak jaká by byla jejich kvalita? Kdepak, kapra bych si nekoupil.

neděle 4. června 2017

Nedělní deníček


Příspěvek zaslaný poštou byl na tomto webu  zveřejněn. Plně s ním souhlasím. Cikáni si mohou dělat, co chtějí, nic jim nehrozí. Jakýkoliv odpor vůči tomu je hned označen za rasismus. Tato ideologie začala hned v 90. letech. Tehdy se spustil cirkus kolem výstavby zídky v Ústí na Labem. Tou měli být trochu odděleni normální občané od nepřizpůsobivých, mírně řečeno. Tehdy nás přijeli poučovat i Američané a všelijací jiní západní dobrodinci, nařčení ze všeho možného zaznívala v novinách, televizi... Zeď postavena tedy nebyla.  Co na tom, že se staví obrovské účelové zdi v těch takzvaně nejdemokratičtějších zemích, třeba v USA, Izraeli apod.? Následovalo zákonné upravení situace. Tehdy za ministra vnitra Stanislava Grose se začalo psát, že se nesmí uvádět etnická příslušnost pachatele, vysvětlovalo se, jak je to nespravedlivé atd. Kroutil jsem nad tím tehdy hlavou. Dnes to tady máme v plné parádě. 
O tom, že doprava černých imigrantů je řízený proces, jsem nikdy nepochyboval. Tento článek  ukazuje příklady lodí, které jsou k tomuto účelu určeny.
Ve čtvrtek jsem na TV Barrandov sledoval diskusi A. Mynářové s presidentem Zemanem a ředitele Soukupa s A. Babišem a V. Klausem ml. Tyto pořady jsou mnohem zajímavější než to, co předvádí v neděli ČT 24. President Zeman vystupuje klidně a inteligentně, odpovídá na otázky a vysvětluje své postoje. Urážky, které jsou na jeho osobu časté, jsou lživé a zlovolné. Jak sám řekl, má nějakou neurologickou diagnosu (neuropatie dolních končetin), což způsobuje jeho občasné zakolísání. To samozřejmě jeho nenávistní odpůrci interpretují jako důsledek alkoholismu. Je to ubohé. Současně se chci zastat i jeho mluvčího J. Ovčáčka. Je to bývalý redaktor Práva. Proto také dovede dobře psát i hovořit, je pohotový. Vůči presidentovi je loyální, což je v pořádku. Nicméně na jeho adresu se ozývá také spousta zlovolných urážek. Chápu, že všichni presidenta nevolili, já ostatně také ne, ale měli by úřad ctít a pokud se jim nelíbí, být ve své kritice zdrženliví. Podle výzkumu veřejného mínění preference presidenta se snižily. To nic moc neznamená, ale nedivím se tomu při mediálním tažení proti němu. – Ředitel Soukup to měl se svými hosty těžší. V. Klaus jun. se snažil dehonestovat nynější vládu a naprosto znevažovat její činnost. I mně se leccos nelíbí, ale na asociální a nekompetentní vládu ODS a jejích spojenců jsem nezapomněl. A. Babiš se také snažil v prezentaci názorů prosadit, někdy měl řed. Soukup potíž diskusi držet v nějakých mezích. – Pokud jde o tlachy například K. Hvížďaly zde, neberu to vážně. Jak vypadají volby v Německu či USA, vidím a nemám důvod si myslet o nich něco zvlášť kladného. Takže moralizování, že na západ od našich hranic není možná taková hrůza, jakou představuje A. Babiš a M. Zeman, slyší jen určitý okruh lidí, kteří to chtějí slyšet. Takové nedávné francouzské volby byla asi demokratická idylka.
Ve čtvrtek bylo pěkné počasí. Podnikl jsem trochu delší výlet na kole. Nejdřív k rybníku Kačáku krmit kapry, pak kolem rybníka na asfaltové cestě podél silnice do Těšic, zde kousek po silnici a cyklistickou stezku a po ní do Nezamyslic, odtud do Doloplaz. Zde jsem si zajel do parku u zámku, tam jsem chvíli odpočíval pod stromy na lavičce. Pak jsem pokračoval do Želče, silnice je tam nevalná, samá zalepená díra, uprostřed tohoto úseku cesty už mám vyhlédnutou zastávku u potoka pod stromy. Obrázek, momentka je odtamdtud, je tam vidět i kousek kola. V příjemném stínu pod stromy u potůčku bylo příjemné osvěžení. Pak jsem dojel přes Želeč do Chvalkovic a občerstvil se v hospůdce. Odtud domů to byl jen kousek. Baterie jakž takž vydržela. Podobně jsem cestoval i další dny.

středa 31. května 2017

Středeční deníček


V pondělí v našem domě pracovali malíři a natěrači, kteří mají na starosti chodby domu a zábradlí. Bude to trvat několik dnů.  Až odpoledne jsem si vyjel na kole na úplně stejnou trasu jako v neděli. U rybníka jsem si popovídal s pánem, který sem přijel autem  i s manželkou a psem. Ti dva pobíhali kolem, já jsem se bavil s pánem a krmil kapry. Pak jsem jel kolem rybníka a podél rychlostní silnice (vede tam asfaltovaná cesta) až do Těšic, odtud po silnici do Dřevnovic, tam jsem chvíli odpočíval na lavici u obchodu. Pak jsem se vydal ke Chvalkovicím. Silnice tam vedoucí je dost nevalná a je třeba dávat pozor na pozici, protože občas kolem prohučí auto. Na kraji Chvalkovic je rybníček, nyní  bohužel zcela vyschlý. Kam zmizely žáby, které zde ještě nedávno ve zbytcích vody hlasitě kvákaly, netuším. Projel jsem vesnicí, na jejímž konci ve směru na Želeč se nachází má oblíbená hospoda. Tvoří ji zastřešená veranda u obytného domu a kus pěkného zatravněného pozemku, vybaveného stoly a nyní i novými slunečníky. Kdo si chce u piva zapálit cigaretu, musí sedět zde. Pozemek sousedí s náspem železniční trati. Vlaky sleduji rád, jezdí zde jednovagonový osobáček, rychlík i nákladní vlaky. – V úterý odpoledne jsem se nikam na kole nevypravil. Přes den bylo sice velmi teplo, ale odpoledne se zatáhlo, čekal jsem déšť, což se v podvečer trochu stalo, blesky šlehaly až o půlnoci. 
V pořadu Interview na ČT24 se objevil primátor Teplic, politik ODS J. Kubera. Je to silný kuřák, na toto téma promlouvá a píše. Tak tomu bylo i nyní.  Velice vyzdvihoval náklady hostinských na odvětrávání, klimatizaci a další, což mělo ochraňovat nekuřáky od kuřáků, tyto náklady jim vyšly vniveč. V tomto s ním souhlasím. Moderátorka se ho zeptala, jak by to bylo zase v případě vlády ODS s elektronickou evidencí tržeb, kterou se ODS zavazuje okamžitě zrušit. J. Kubera se cítil evidentně mimo a snažil se z tématu vykroutit. Nakonec se ho zeptala na presidentskou kandidaturu. K mému překvapení ji nevyloučil. I když zatím nic ODS nevyhlašuje. Jak důstojný by to byl president, neboť o tom on zrovna mluvil jako o zásadní věci? Tuto otázku si nyní kladu. Moc důstojně nevypadá. Pochybuji o tom i že by uspěl. 
Protože v půlnoci na středu vstoupil v platnost tzv. protikuřácký zákon, věnovala se tomu ČT24 po celý den. Tak večer debatoval moderátor s náměstkyní min.  zdravotnictví L. T. Arnoštovou, známým lékařem prof. Pafkem, senátorem Valentou, a bývalým činitelem z kanceláře býv. presidenta V. Klause L. Jaklem. Zaznělo v ní spousta žvástů, kterých se dopustila zejména pí naměstkyně a také pan profesor. Neustále opakovali mantry o zdravotně závadném kouření, pasivním kouření a pod. Kdo to kdy vědecky prokázal? Podle pí náměstkyně mládež tím bude osvobozena od neblahého příkladu v barech a restauracích. Neuvěřitelný žvást. Mládež bude kouřit dále a vsadím se, že to vůbec nepomůže. Nikdo nemůže vědecky doložit, kolik a jakých onemocnění je z kouření. Jakými vlivy člověk prochází, to nelze ani vzít v potaz. Žádné výzkumné experimenty s lidmi provozovány nejsou, to prostě nejde, vše jsou jen analogie a donekonečna opakované mantry. Každá domácnost produkuje chemický odpad – auta, topení, chemické hnojení, čisticí a prací prostředky, plasty, pilulky, antikoncepce... vše jde do přírody. Dále potraviny plné náhražek. Ekologické havárie, atomové pokusy (jak rychle se rozloží radioaktivní plutonium? Kam zmizelo z těch pokusů?) Svede se to prostě na jednoduché, každému i tomu nejhloupějšímu zřejmé vysvětlení – na škodlivý dým z kouření, na škodlivé sluneční paprsky apod.
Dobrý článek jsem našel zde. Je to o EU, evropské armádě atd.
Toto čtení má téma, které mi vrtá hlavou už dlouho. Týká se DPH: zde. No a hlavně že ti vyvolení si přidávají na platě, mají málo a těžce pracují, o to něco zde.

neděle 28. května 2017

Nedělní deníček


Ve čtvrtek jsem četl článek, který si spojuji s TV pořadem Co dokáže lež, o němž jsem se zmínil minule. Nový článek je důkazem toho, jak je všechno pokrytecké, všechny ty žvásty o vyspělých západních demokraciích. Osud J. Assange je více než výmluvný. Článek je zde. 
Nový ministr financí se už stačil prezentovat výroky o tom, že důchodci budou muset pracovat, asi až do brzkého vyhynutí. Sice připouští, že kopat uhlí v dolech ne, ale práce jiná že se najde. Ubožák. Sedět v nějaké velké firmě na čestném místě, nebo v parlamentu jako poslanec, to jistě jde i do sta let. Jinak je to úplně mimo. Zdá se, že tento pán je omyl pro hnutí ANO. Bohužel jich tam mají více. Píše se o něm třeba zde a tady. – V neděli v TV pořadu Otázky V. Moravce v debatě s guru TOP 09 M. Kalouskem to upřesnil, nejde o nějaké asociální přesvědčení, ale o to, že důchodový účet vidí jako neperspektivní. Pokud se to nevyřeší, nezbude, než starším lidem pracovat. No jak jsem napsal, není to tak snadné řešení.
O tzv. oligarchovi Babišovi je zajímavý článek zde. Myslím, že pisatel správně popisuje situaci a srovnává aktéry děje.
V sobotu dopoledne jsem sledoval výstupy z volebního sjezdu KDU-ČSL. Připadalo mi to vše docela nudné. Žádné střety názorů ani kandidátů. Předseda P. Bělobrádek ve svém projevu hlásal banality, nezapomněl ovšem vychvalovat svou stranu a předvídat jí velké poslání ve změně politického systému, tvrdil že představují jeho záruku. Velkohubá prohlášení, prostě běžné plky. Malá partaj, která se vždy snaží dostat do koalice a tam pak podrážet partnery. Čekal jsem, zda se konečně ozve J. Čunek, ale seděl za stolem celkem klidně. Nakonec se rozhodl na poslední chvíli kandidovat, ale nakonec neuspěl. Odpoledne sjezd schválil volební koalici s Hnutím starostů a nezávislých 80procentním poměrem. Já tomu moc nerozumím, co si od toho slibují. Kdyby tito spojenci zůstali sami, skončili by hluboko pod pěti procenty hlasů. Žádné překvapení se ve vobě předsedy nekonalo, P. Bělobrádek i M. Jurečka bez problému zůstávají na svých místech. Mě spíš překvapila jejich nadutost – Bělobrádek premiérem, máme na to, požadovali někteří, například politický turista P. Pithart. 
Světové ekonomické fórum (WEF) doporučuje věk odchodu do důchodu 70 let. Lidé se dožijí sta let, takže je to prý oprávněné. No jak už jsem psal, záleží na tom, jak se pracuje. Takový ekonom WEF v teplé kanceláři třeba. Ale lidé pracující manuálně? A co zdravotní stav, nemoci? Kolik toho je u každého padesátiletého? Článek je zde. No, hlavně že se berou granty na výzkum nemocí stáří, ti na to určitě přijdou, že budou starší lidé zdraví jako rybičky, více zde.
V květnu se posléze počasí zlepšilo, takže jsem konečně vytáhl elektrokolo a vyrazil na cesty. Baterie bohužel po zimě, ač jsem se oni staral podle pokynů, je slabší. Sice po několikerém nabíjení-vybíjení se trochu zlepšila, ale pochybuji, že bych příliš daleko dojel. Budu muset s sebou na dlouhé výlety brát nabíječku. I v sobotu odpoledne jsem si vyjel, nejdříve k rybníku Kačáku, tam jsem lámal tvrdý rohlík a házel jsem to kaprům. Je jich tam zřejmě hodně a hltavě se na sousta vrhali. Pak jsem se vracel a odbočil jsem na cyklostezku do Vyškova. V tomto městě jsem se nějak zamotal a nemohl jsem najít cestu zpět. Nakonec jsem se vrátil do středu města a po hlavní silnici jsem jel autobusovou trasou zpět, v určitém místě jsem však odbočil – to už jsem tušil, jak se dostanu na cyklostezku. Zdařilo se a vrátil jsem se, totiž na fotbalové hřiště, kde se hrálo místní derby Ivanovice n. H. vers. Chvalkovice n. H. Ve zbytku poločasu jsem viděl jeden gól, ale celkem to bylo 7:0. Během přestávky přišel ke stolkům, kde jsem seděl s ostatními u piva, nějaký situace znalý pán a sdělil, že zápas nebude pokračovat, protože hráči Chvalkovic n. H. se opili a odmítli po přestávce nastoupit. Vskutku za chvíli rozhlas hlásil, že tito hráči odmítli nastoupit do druhé půle, ovšem oficiálně to blíže nevysvětlili. Hlásili i něco o vracení vstupného, ale déle jsem nečekal a jel domů. Na stránkách soutěží jsem pak četl výsledek 7:0, počet diváků 40, moje vstupenka však měla číslo 68. – V neděli odpoledne jsem si vyjel na menší okruh s cílem Chvalkovice na Hané. U oblíbené hospůdky  jsem nepochodil, před domem sedící starší manželé mi sdělili, že je zavřeno. Dozvěděl jsem se, že je to kvůli dění na fotbalovém hřišti. Zajel jsem tam a konečně jsem si mohl koupit pivo. Na hřišti hráli mladší proti starším a pod. Přihlásil se ke mně jeden pán, který si mě pamatoval z dřívějška. Popovídali jsem si, k sobotnímu fotbalovému utkání mi sdělil, že nešlo o alkoholický dýchánek hráčů Chvalkovic, ale o to, že prohrávali 0:7, takže usoudili, že ve druhé půli by to mohlo ještě moc narůst. Proto odmítli dále nastoupit. Prý nevládnou mezi oběma kluby nejlepší vztahy.

středa 24. května 2017

Středeční deníček


Už trochu starší rozhovor režiséra J. Svobody, najdete ho zde. Svoboda se domnívá, že důvodem pro útoky proti Babišovi je obava českých „kmotrů“ o přístup k tekoucím kohoutkům státních financí. Vysavači veřejných peněz se na těle státu prý vytvořili podobně jako parazitní struktury. 
Bylo mi divné, když jsem sledoval útoky proti úspěšnému jihočeskému hejtmanovi za ČSSD. Zimolovi. „Šéf ČSSD Sobotka čistí stranu od kritiků, aby získal absolutní kontrolu a nikdo „nekecal“ do různých kšeftů.“ Tak to vidí politický analytik Erik Best. Jde o část sociální demokracie kolem šéfa Sobotky a jeho přítele Radka Pokorného, kterou Best přezdívá ČSSD, a. s. A mezi touto „byznysovou“ a normální částí strany se prý může rozhořet ostrá válka. „ČSSD, a. s., nechce, aby jim do toho někdo kecal. Nejsem ten, kdo přišel s tím, že skandál na pana Zimolu vymyslela samotná ČSSD, a myslím, i když to nemůžeme vědět na 100 procent, měli bychom brát v úvahu, že používají drsné praktiky k odstranění odpůrců a zajištění jednoznačné kontroly nad stranou,“ píše v článku zde.
Sledoval jsem ve středu na ČT pořad Co dokáže lež. Užasl jsem, taková snůška pitomostí předkládaná jako závažná hrozba. Za vším jsou Rusové. Oni zasáhli do brexitu, do zvolení amerického presidenta, jejich vliv cítí v Německu, Holandsku, Švédsku atd. Pokud si někdo myslí, že Krym patří Rusku, tak podléhá ruské propagandě. Pokud někdo nesouhlasí s protiruskými sankcemi, platí totéž. Máme na tu dokonce jakýsi úřad, který dohlíží nad takovými hrozbami, vzdělávají se v tomto směru mladí studenti... Rusové nám tady přece rozvracejí tu naši slavnou demokracii, rozsévají skepsi a lži, nihilismus, tomu se musí čelit. Prostě za vším špatným stojí Putin a jeho ruský režim. Nezapomněli se i patřičně otřít o presidenta M. Zemana, aby si divák udělal správný názor, že i  on je vlastně ruský agent. Den dříve jsem viděl TV pořad o kalašnikovu. Tato proslulá zbraň se ve Vietnamu ukázala jako daleko lepší než její americký protějšek a významně vedla k neslavnému vyklizení pozic Američany. Toto v pořadu mimo jiné zaznělo. Asi to byl také ruský propagadistický pořad. Podrobně o pořadu Co dokáže lež informují Parlamentní listy, také klasifikované jako dezinformační web: zde.
Ve středu došlo k výměně na postu ministra financí. A. Babiš funkci opustil, na jeho místo přišel I. Pilný. Všeobecně se to považuje za ukončení předchozí krizové situace. Když jsem před několika lety spatřil A. Babiše poprvé v televizní debatě, podivil jsem se. Působil chaoticky a zmateně, rozčileně vykřikoval směsí slovenštiny a češtiny. Vůbec nevypadal na nějakého politika. Po čase však spustil kampaň, začal vystupovat jinak. Bylo jasné, že má poradce a školitele, kteří mu radí a učí ho vystupovat veřejně. A zdařilo se to. Stal se ministrem financí. V této funkci zastínil své předchůdce, zastínil i předsedu vlády. Jeho působení bylo nepřehlédnutelné. Hodnotím jeho úřad jako úspěšný. Odtud pramení nenávist, kterou si vysloužil od sociálních demokratů a samozřejmě od opozice. Bojí se ho pro nastávající volby. Stojí za tím jistě také spousta těch, kterým vadí jeho reformy. Těch, kterým vyhovuje vláda ODS a podobných. Jistě tedy přijde ještě spousta dalších špinavých útoků na jeho osobu v souvislosti s volbami.


neděle 21. května 2017

Nedělní deníček


Ve čtvrtek ráno jsem jel do Brna. Jel jsem na pozvání Ing. P. Svobody, vedoucího metodického centra vily Stiassni v Pisárkách. Tato vila patřila bohaté židovské rodině. Alfred Stiassni se přistěhoval do Brna a koupil textilní továrnu, již pozvedl k velké výrobě a tak velmi zbohatl (před nedávnem byla Vlněna, jak se pak jeho znárodněná textilka jmenovala, definitivně zbourána). Za ženu si vzal Hermine Weinmann z Ústí nad Labem. Pocházela z rodiny obchodníka s uhlím, žila ve velké vile, v níž probíhal bohatý společenský život. Pro život si nechali postavit  velkolepou vilu v obrovské zahradě na svahu v Pisárkách. Architektem byl proslulý Ernst Wiesner. Do interiéru vily však nezasáhl, tu si Hermine nechala vybavit podle svých představ z dřívějších zkušeností a představ z domova. Do vily se rodina nastěhovala 1929, v roce 1938 ovšem odešli a skončili v Kalifornii. Prý jedna nemocná členka rodiny nemohla odcestovat, ač Alfred věnoval posléze mnoho peněz na falešné doklady, nezdařilo se to zorganizovat, čekala ji smutná cesta do Terezína. Vilu zabavilo gestapo pro Ofizzierskasino, pak tudy prošla sovětská vojska. Po válce byla vila zestátněna. Rodina ji prodala bance a bankovní majetek byl pak zestátněn bez okolků ihned. Po válce zde pobyl president E. Beneš. Vila posléze patřila Jihomoravskému krajskému národnímu výboru, nazývala se tehdy Vládní vila a sloužila pro mezistátní i domácí politické návštěvy, zejména v době brněnských veletrhů. Přijely tam ovšem nerůznější osobnosti kdykoliv v roce. Můj otec se stal správcem tohoto zařízení koncem 50. let min. století. Nastěhovali jsme se do služebního bytu. Plně jsme využívali obrovskou zahradu se spoustou ovoce, ořechů, hub, běhali tam zajíci a létali bažanti. Krásný kachličkovaný bazén, hřiště a spousta různých radostí. Ve vile se topilo koksem. Když se v chladném období zatopilo, aby návštěva byla patřičně přijata, toto vyhřátí trvalo i po odjezdu delegace. To jsem mohl zajít do vily, koupat se tam a nocovat. Setrvali jsem tam do cca roku 1967. – Pan Svoboda mě provedl nyní po létech vilou. Vše jsem si vybavoval, viděl jsem změny. Náš tehdejší byt byl zcela přebudován na kanceláře a zázemí, stejně tak oba byty u brány, v nichž tehdy bydleli zaměstanci. Ukázal jsem mu pár starých fotografií, které si ihned vyžádal, sdělil jsem mu své vzpomínky, z nichž si něco zapsal. Byl jsem moc rád, že jsem si mohl připomenout svůj pobyt na tomto místě. Stránky vily: Vila Stiassni v Brně
Četl jsem, že ve Švýcarsku vyvinuli lék proti Alzheimerově nemoci. Pochází to z časopisu Nature. Lék se jmenuje Aducanumab, byl zkoušen na lidech v raném stadiu nemoci. Po šesti měsících se zastavilo zhoršování nemoci. Na trhu bude prý v roce 2018. Informaci přináší časopis zdarma Pečuj doma 3/2017, které zatím ještě nevyšlo.
Ve čtvrtek jsem v pořadu ČT24 Interview poslouchal volebního manažera sociální demokracie J. Birkeho. Vysoce vyzdvihoval jako politika B. Sobotku, tvrdil, že vyhrají volby, že minimálně 20 % by bylo možno považovat za úspěch. Sílu strany vidí 19 000 členech, kteří se zapojí do voleb. No, to podle mě žádná zvláštní síla není. Dále chce na YouTube vysílat debaty premiéra s voliči. No, to jistě zabere. Jaké moudrosti také čekat od nositele takové funce? No, počkám si, jak volby dopadnou, já tomu moc nevěřím. – President M. Zeman po návratu z Číny sdělil souhlas s novým ministrem financí, poslancem I. Pilným. Jmenuje ho příští týden. Tím se situace uklidnila. Nyní uvidíme, do jaké míry bude pokračovat vzájemný boj před volbami a pod. Opozice samozřejmě vše kritizuje a tvrdí, že prostě nikdo z ANO tam být nemá. To je směšné a jen naznačuje, že štvaní z této strany pokračovat zřejmě bude nadále.
K. Schwarzenberg vychvaluje málem do nebe G. Sorose. Myslím, že tato trapná figura by měla konečně odejít z politiky a nehlásat tady své pomatené bláboly. Článek je zde. 
To, že plasty nejsou ve spojení s potravinami to nejlepší, si myslím dávno, ale nové informace mě zcela překvapily. Je to mnohem horší, než jsem si myslel. Článek je zde. Na druhé straně, když uvážíme, že z plastů je skoro vše – obaly, výrobky, pomůcky... tisícero možností. Však také článek sděluje, že je to běh na dlouhou trať.
Ekonomka M. Šichtařová pěkně píše o euru. Dávám jí za pravdu. Nic dobrého pro nás.  EU není založena na ničem jiném než měně, na žádné společné myšlence či historické zkušenosti a to je málo. Evropské národy jsou si cizí jako kdykoliv dříve. Plácat může, kdo chce co chce. Článek je zde.
Výborný článek o návstěvě Sýrie je zde . A na stejném místě je článek objasňující, jak je to s „nemajetnými“ Rotschildy : Jak „nemajetní“ Rothschildové mohou vládnout světu?.
No a není nad náboženské představy o světě, někdo se pohybuje v dávném středověku, viz zde.
Nedělní Partii na TV Prima navštívili ministr zahr. věcí za soc. dem. L. Zaorálek a místopředseda TOP 09 M. Ženíšek. Mluvili jeden jako druhý jako Sybila, vše je jim jasné. Na tématu A. Babiš a ANO se naprosto shodli. Lili na ně kýble špíny, nabyl jsem dojmu, že hnutí je třeba rozehnat, jeho vedení zavřít, Agrofert zestátnit. Jde už o volební kampaň a zřejmě si oba myslí, že to je cesta k vítězství. V tématu se podobně pokračovalo i v Otázkách V. Moravce na ČT24. Tam citovali výstup z tiskovky ODS, kde se mluví o mafii ANO v Brně, která si zajistila vše možné včetně náměstkyně A. Schillerové na ministerstvu financí. No zde platí zloděj křičí, chyťte zloděje. ODS toho má na svědomí tolik, že může nanejvýš být pěkně zticha. Sprosté ostouzení A. Schillerové je úplně stupidní, pracuje v oboru řadu let, nikdo ji tam nedosazoval. Ale zdá se zde zformovala jedna předvolební národní fronta proti nepříteli  ANO a jeho šéfovi A. Babišovi.

středa 17. května 2017

Středeční deníček


Další rozhovor na téma A. Babiš. A samozřejmě nejde o plky tzv. politiků, kteří nedělali nic jiného než že se živili politikou. Článek je zde. Stejně tak P. Letko na e-republice: Státní převrat uslintaných hyen.
V pondělí jsem sledoval tiskovku A. Babiše a A. Schillerové po oznámení premiéra B. Sobotky, že pí náměstkyně nepřipadá v úvahu na funkci ministra financí. A. Schillerová uvedla, že s ní premiér vůbec nehovořil a cítí se jeho výroky poškozena. Skutečně, jak hovořil B. Sobotka, tak se jí nedivím. Jeho tři argumenty, které uvedl jsou směšné a podlé. Myslel jsem, že nepřijme nikoho z navrhovaných A. Babišem, protože ty argumenty jsou u B. Sobotky byly jasné – nikdo z ANO prostě nepřichází v úvahu. Asi chce tu funkci sám pro sebe. ANO by mělo nyní prásknout za sebou dveřmi a opustit vládu i koalici a věnovat se přípravě voleb.  A. Babiš však zatím mluví o rychlém vyřešení tzv. krize, jde mu o to, aby občané tím nebyli obtěžováni a pod. Je v defenzivě. – Takto jsem hned uvažoval. Nakonec A. Babiš přišel s kandidátem M. Pilným, poslancem za ANO. Ten, jak řekl, nemá nic s Agrofertem společného. A B. Sobotka ho konečně přijal za kandidáta na ministra financí. Teď záleží už jen na presidentu M. Zemanovi, až se vrátí z návštěvy Číny.
A. Babiš jako ministr financí oznámil změnu v EET. Týká se venkovských plesů, zábav, sportovních utkání apod., na nichž je zajištěno občerstvení. To se nepovažuje za podnikání za účelem zisku, takže do výše 300 00 Kč tržby nepodléhají EET. Ministr oznámil, že tak učinil po různých setkáních, na nichž vyslechl připomínky v tomto směru. Učinil tedy dobrou věc. Bývalý ministr financí, předseda TOP 09 M. Kalousek to s hraným rozhořčením a pohrdáním označil za projev chaosu na ministerstvu. Říkám si, zda tomu sám věří, nebo zda má občany za tak hloupé, že by takovému žvástu mohli uvěřit. Všichni si mohou vzpomenout na jeho činnost na ministerstvu.

neděle 14. května 2017

Nedělní deníček


Ve čtvrtek jsem zaznamenal, že hnutí ANO počítá s odvoláním A. Babiše. Sledoval jsem týž den rozhovor moderátorky Z. Tvarůžkové s ministrem obrany M. Stropnickým. Moc se snažila k nějakému výroku ho donutit, on zachoval klid a nedal se. Souhlasím s jeho s názorem, že odvolávat ministra a současně předsedu koaliční strany je něco jiného než odvolání běžného ministra. Toto se jaksi běžně nebere v úvahu. Počítám s tím, že řešení této trapné situace se blíží.
Demonstrace proti A. Babišovi a M. Zemanovi organizuje hnutí Politika a svědomí. Je to sbírka havlistů, takže co od nich čekat. Ať se snaží, jak chtějí. Kdo jim na jejich úsilí naletí, ať jim posílá tisícovky na transparentní účet a vyřvává si na náměstích. Já touto partičkou opovrhuji.
V pátek jsem zhlédl tiskovku A. Babiše. Oznámil nominaci na ministra financí. Navrhují náměstkyni A. Schillerovou. Vím, že je to schopná paní s velkou praxí v oboru. Není členkou ANO, avšak v její rodině se takoví najdou. Na otázku, co učiní, když  soc. dem. náměstkyni odmítne, A. Babiš sdělil, že to bude považovat za projev toho, že jim nejde o ukončení tzv. krize. No a už jsem zaznamenal, že se nechali slyšet někteří nejen soc. dem. politici, že se jim A. Schillerová nezamlouvá. Šklebící se M. Kalousek vykřikuje, že nikdo z ANO do funkce nesmí, byla by to vždy jen Babišova loutka. Prostě on by chtěl toto hnutí úplně zrušit a vyřadit z politiky. Ale názory M. Kalouska si mohou pochvalovat nanejvýš na schůzích TOP 09. Po pátečním setkání s A. Babišem B. Sobotka sdělil, že pokračovat v jednání budou příští týden. Jak se dívám na preference, tak nějakých 40 % dotázaných by si přálo A. Babiše za premiéra. Takže ta masivní kampaň proti němu zřejmě nějak zvlášť nezabrala. Info je zde.
V pátek jsem také poslouchal v TV rozhovor s bývalým presidentem V. Klausem. Ocenil tahy B. Sobotky. Velmi kritizoval přímou volbu presidenta jako jednu z příčin problémů, neodpustil si i mudrování nad klasickými politickými stranami a podle něho účelovými uskupeními. Mezi ty zařadil ANO i TOP 09. No já myslím, že účelově byla slepenec i ODS, jenže trvá už delší dobu. Co je na ODS tradičního? Je to především jen sbírka kariéristů a šíbrů s cílem privatizovat za každou cenu.  A vlastně jaká je zde tradice všech politických stran? Sociální demokracie? Příliš dlouhé přerušení činnosti. Co vše k nim přešlo? Jaké názorové proudy s podivnou minulostí? A lidovci? Jakou ti měli činnost za minulého režimu v Národní frontě? Nějak se pak po likvidaci úspěšného předsedy J. Bartončíka dali do kupy. To se ovšem podobné straně z Národní fronty – Čs. straně socialistické nezdařilo, nadobro zmizela. Takže mi vychází, že všechny naše strany lze označit za účelová sdružení bez pevné tradice a pevných základů. A záleží jen na tom, jak schopní tam přijdou lidé, kteří se dovedou účastnit voleb a politického života, mají organizační talent a pod.
Dobrý rozhovor jsem četl zde. Vidím to stejně jako I. Racek ml.

středa 10. května 2017

Středeční deníček


V pondělí bylo potvrzeno, že president obdržel návrh na odvolání ministra financí. Podle mě by měl skutečně návrh schválit ihned, není důvod na nic čekat. M. Zeman však sdělil, že rozhodne až po návratu ze státní návštěvy Číny, tedy za 14 dní. Připadá mi to jako schválnost. Kdyby to k něčemu vedlo, měl bych pochopení, ale takto... Na druhé straně i B. Sobotka by mohl velkoryse sdělit, že je to jedno, jestli to bude ihned nebo za dva týdny. Takto mi připadají jako malí kluci, kteří se přou o nějakou hračku. V presidentově stanovisku se konstatuje, že předseda vlády nemůže úkolovat presidenta určením termínu odvolání. Dále že návrh na odvolání je v rozporu s koaliční smlouvou, podle níž je odvolání jakéhokoliv člena vlády podmíněno souhlasem vedení jeho strany. K právoplatnému odvolání je tedy nutné vypovězení koaliční smlouvy. Také nesouhlasí s tím, že nebyl navržen nový ministr financí. Premiér B. Sobotka však presidentovo stanovisko odmítl takto: „Článek 74 Ústavy České republiky jasně říká: President republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády. Žádné další podmínky v ústavě nejsou. Znovu chci vyzvat pana presidenta, aby respektoval základní zákon naší země. Koaliční smlouva s tím nemá nic společného, není to zákon ani ústavní zákon, její naplňování a výklad je věcí tří koaličních stran, nikoli presidenta.“ Takže jsem opravdu zvědav, kam až  tyto hrátky zajdou. – A. Babiš také poukazuje na dodržení koaliční smlouvy. A myslím, že oprávněně. Srovnávat odvolání předsedy koaliční partnerské strany s rezignací ministra na soc. demokracii se tak snadno nedá. Je ovšem otázka, co s tím. Když smlouvu ANO považuje za porušenou, ať ji vypoví a odejde z vlády.  A. Babiš by udělal nejlépe, kdyby podal demisi a nečekal na odvolání. Takzvaná vládní krize by rázem skončila. Volby jsou za pět měsíců. 
Ve středu TV vysílala celé dpoledne i večer jednání sněmovny ke problémům týkajícím se A. Babiše. Slyšel jsem jen málo, protože jsem odpoledne jel do Brna. Z toho, co jsem slyšel, jsem si nic pozitivního neodnesl, prostě plácání, tlachy, exhibice... V usnesení zní: ministr financí lhal... To je tedy formulace usnesení, mají se čím chlubit. Raději by se měli věnovat skutečné práci, ale to jistě nehrozí. Jde o to, zbavit se za každou cenu A. Babiše a jeho hnutí, které ohrožuje ostatní partaje, neboť ty se potácejí pod 10 % volebních preferencí. K třem anonymním nahrávkám týkajících se rozhovorů A. Babiše s redaktorem Přibilem mohu jen dodat: Vynořily se v pravou chvíli pěkně za sebou. Nepochybuji o tom, že jde o připravenou, cílenou akci. Ať si to každý přebere, jak chce.
Tento článek mě pobavil, konečně někdo mluví rozumně: Varování analytika
Pietního aktu na pražském Vítkově se v den státního svátku 8. května president M. Zeman také nezúčastnil. Asi je to na něho v jeho věku moc, týž den totiž se účastnil dalšího slavnostního aktu, kdy bylo více činitelů povýšeno na generály. Mezi nimi i jedna žena, plukovnice, nyní generálka Lenka Šmerdová. Jak jsem se zmínil již dříve, titul generálka mi přijde legrační. Celkem povýšil 15 lidí, z toho čtyři veterány.
Francie má nového presidenta, je to E. Macron, jak bylo stále ohlašováno. Nemyslím si, že evropští politici jsou nezávislí a zvoleni výhradně vůlí lidu. Jsou to figurky vyvolené a dosazené. Zdálo se mi to i na těchto volbách patrné. M. le Pen v diskusích prvního kola argumentovala dobře, měla úspěch. Poslední debata s E. Macronem byl však debakl, naprosto selhala, žádné argumenty o svých záměrech a perspektivách, nýbrž jen trapné osobní útoky. Taky zcela propadla v hodnocení. Náhoda? Nic takového. Posloužila a měla poslušně skončit. Vyvolený z líhně Rotschildů oslavuje, všichni státníci mu blahopřejí a vynášejí ho chválami málem do nebes. Za manželku má ženu o 20 let starší, je to takový mamánek. Za ručičku už ho vodit nemusí, o to se postarají hoši z Wall Streetu a tetička Angela z Berlína. První zahraniční cesta také vede za A. Merkelovou, takže si můžeme učinit předpoklad o společné migrační politice. Ještě se neujal úřadu a už mu radí: Macron . Francouzi to vše jistě časem ocení.
Manželka cestovala v pondělí do Brna do nemocnice, když se vracela, zjistila, že celá nákupní galerie Vaňkovka, která slouží i jako cesta na autobusové nádraží Zvonařka, je uzavřena. Máme státní svátek, takže ji zavřeli. Spoustu lidí to naštvalo, jak si povšimla. Nejen za tuto pitomost vděčíme také panu Sobotkovi a jeho straně.

neděle 7. května 2017

Nedělní deníček


V pátek ráno ve zprávách čtu novinku. B. Sobotka už nepodá demisi, ale odvolá ministra financí A. Babiše. No vida, další veletoč pana premiéra. Je to opravdu myslitel a taktik. A proč asi tak najednou?  A hned stanovuje okamžité datum odvolání, kdy ho má president odvolat, totiž 9. května. Zřejmě se při rozhovoru s presidentem M. Zemanem dozvěděl to, o čem píši dále. Článek 73 Ústavy lze vyložit i tak, že rozlišuje mezi podáním demise předsedy vlády a ostatních ministrů. Článek 68 může prezidentovi dovolit, aby jmenoval nového premiéra, aniž by vláda následně musela znovu žádat o důvěru. Tak by se tedy M. Zeman mohl rozloučit s B. Sobotkou a jmenovat nového premiéra, ostatní ministři zůstali ve funkcích včetně A. Babiše. Na toto upozorňuje americký novinář E. Best zde. Je to ovšem složité. Prof. ústavního práva V. Pavlíček se to snaží objasnit zde. Ústava nikde neříká, že demise podaná předsedou vlády je demisí vlády. Ale z celé Ústavy to vyplývá. Vyplývá to z toho, že premiér musí dát členům vlády svou důvěru,“ říká. Upozorňuje ovšem i na nedůslednost B. Sobotky při argumentaci na snahu o odvolání ministra kultury D. Hermanna a nyní ministra financí. Podle B. Sobotky A. Babiš se vyhýbal placení daní a veřejně lže. Inu, pes by si  od něho kůrku nevzal. 
Další událost, jíž musí A. Babiš čelit, jsou nahrávky s redaktorem M. Přibilem z MF Dnes o účelových politických článcích. Toho se všichni chytají jako důkazu. Sám A. Babiš je považuje za zmanipulované. No není divné, že se to vynořilo právě teď? Prostě to náhle vytáhli na světlo boží. Vypadá to jako nachystaná věc pro zlikvidování protivníka. O vzniku takové nahrávky neznělo nic, všichni se tváří, jako by si to A. Babiš nahrál sám, asi pro svou diskotéku. A pokud to nahrál sám redaktor Přibil, tak proč to zveřejnil na internetu? Redaktor však tvrdí, že nic nenahrával. Nakonec o tom píše novinář Janek Kroupa. Článek je zde.  Další zajímavý článek od věci znalého novináře je zde. Když  se nad tím zamyslím, určitě to není žádná rarita. Novináři s politiky kooperují, mívají nadstandardní vztahy a poskytují si jisté služby. Je pokrytecké z toho dělat bílou vránu. Není to tedy prostě nic jiného než likvidace politického protivníka. Konečně nesmíme zapomínat, že ministrem vnitra je sociální demokrat M. Chovanec, policii tzv. reorganizoval, nenávist k A. Babišovi odtud čiší. Takže by se to mělo pěkně vyšetřit, kdo nahrával ministra a místopředsedu vlády. – „Odchod Sabiny Slonkové z MF Dnes, odchod Dalibora Balšínka z Lidových novin do Echo24, odchod Pavla Šafra z Lidových novin a jeho Forum24, Erik Tabery a spol. z Respektu, mediální stáje Zdeňka Bakaly, ti všichni vedli proti Babišovi mediální kampaň od chvíle, kdy vstoupil do politiky. – Jaký má smysl utíkat od Babiše, aby si bývalý šéfredaktor Lidových novin potom založil vlastní platformu, do které mu peníze na rozjezd nalil Jan Klenor, bývalý šéf Patria Finance a obchodní partner Zdeňka Bakaly? Ano, mluvím o Echo24. Znamená to, že Zdeněk Bakala je hodný oligarcha a Andrej Babiš je zlý oligarcha?“ Tak to výstižně píše Vedoucí kolotoče na aeronetu, celý článek je zde. A sociální demokraté se zřejmě dobře poučili z toho, co si dříve užili, došlo až na věznění naprosto nevinných lidí, V. Jourová může vyprávět. Takže nejsou lepší, možná jsou ještě větší křiváci. Jsem jen zvědav, zda a jak se to později promítne ve volbách.
V nedělních Otázkách V. Moravce na ČT24 v poledne rozmlouvali předsedové největších politických stran. Jedno křeslo zůstalo volné, A. Babiš se nedostavil. Když jsem si je poslechl, nedivím se mu. Pět politických harcovníků a nepřátelský moderátor, to by si moc pěkně nepopovídal. Takže vše ve stejném duchu vůči A. Babišovi. Když si vzpomenu na vládu ODS a TOP 09, tak se jen mohu zasmát. Nevím, kdo o návrat těchto kmotrů do vlády stojí, já nikoliv. S nimi si docela notoval také předseda KSČM V. Filip. A. Babiš zveřejnil text, kde vyjadřuje svůj postoj. Nachází se třeba zde.