Nikdy jsem se netajil s nechutí ke všemu, co se skrývá pod označením veřejnoprávní. V prvé řadě se to týká televize a rozhlasu. Máme tady spoustu soukromých stanic, které vysílají reklamu, musí se snažit nabízet program kvůli sledovanosti, nechtějí po nás žádné poplatky. Máme tu speciální stanice placené, které si někdo vybere a platí jim, jiný ne. Tzv. veřejnoprávní stanice jsou bývalé státní instituce. Dříve na poplatky stačilo pár korun, nic jiného zde nebylo, nikdo nad tím nepřemýšlel. Jiné informační instituce, třeba noviny, se privatizovaly – kdo chce, koupí si je, kdo nechce, nechá být. Státní rozhlas a televize však použily chyták s názvem veřejnoprávní. Zní to ctihodně, ale nikdo pořádně neví, co to je, nějaké definice à la VUML si mohou nechat pro sebe. Viz například heslo na Wikipedii: Veřejnoprávní médium (nebo také Médium veřejné služby) je označení sdělovacího prostředku, který má příjem z veřejných peněz a právně definovaný rozsah a povinnosti. Cílem jejich provozování je zabránit zneužití médií politickými stranami a podpořit média jako čtvrtý pilíř demokracie. Toto tvrzení je směšná hra se slovíčky, ve skutečnosti jde jen o to, aby měly bezpracný zisk zaručený zákonným zdaněním obyvatelstva. Zodpovědnost nemají žádnou, vysílají si bez ohledu na zájem občanů, ať jde o politiku, publicistiku či zábavu, jen od nich inkasují obrovské zisky. Jejich politická nezávislost – to je legrace, tomu nevěří snad nikdo. Obecná úroveň vysílání v ČT také není nijak lepší než u soukromých stanic. Všechny typy pořadů zvládnou i soukromé stanice. M. Jílková měla svůj dryáčnický pořad Kotel na TV Nova. Nyní má dryáčnický pořad na ČT s názvem Máte slovo. Jaký je zde rozdíl mezi oběma televizemi? Tak lze ve srovnávání pokračovat.
Nejlépe by bylo, kdyby si stát nechal pro svou potřebu jeden skromný informační kanál, který by si platil z rozpočtu a který by podával nezbytné informace a stanoviska. Zbytek kanálů by měl být privatizován a poplatky by měly být zrušeny. Byla by zrušena i Rada České televize, další zbytečný úřad se zbytečným rozpočtem.
Českou televizi řídí generální ředitel P. Dvořák, který přišel z TV Nova. Jistě ta nejlepší volba člověka specialisty na tzv. veřejnoprávní média. O tom, jak to tam chodí, je možno si přečít třeba zde. Stojí zato vydržovat si takového molocha? Zatímco takto uvažuji, připravují na nás – viz níže uvedený odkaz. Není z toho východisko, ledaže bychom se zbavili někdy těch zavedených politických stran.
Žádné komentáře:
Okomentovat