V úterý ráno jsem na rozhlasové stanici Praha zaslechl politické výklady Cyrila Höschla. Je to odborník na psychiatrii. Proč se vyjadřuje k politice jako nějaký zasvěcený komentátor, není mi jasné. Nedokáže se povznést nad svoje osobní preference stoupence ODS a z této pozice poučuje veřejnost. Projevil se ve volební kampani jako podporovatel ODS a uchváceně a obdivně hodnotil M. Němcovou - krásná osobnost, moudrá a kdovíjaká ještě. Tady se mohu jen zasmát.
Nejdojemnější je nejen jeho výklad o nových politických stranách. Ty jsou prý bez ideového základu – prostě připomíná a dává je do spojitosti s případem Věcí veřejných. To byl podle pana Höschla také pouze byznys plán. A takové je podle něho i ANO a Úsvit. Kde na to přišel? To jsem se nedozvěděl. A sám přitom zdůrazňoval, jak je samozřejmé, když politické strany usilují o moc a peníze. Tak proč byznys plán s despektem? Jde jen o slovní ekvilibristiku, nejde o pravdu.
Když začínala strana TOP 09, nevzpomínám si, že by ji někdo takto rozebíral. To se všude ozývaly adorace plné nadšení. Také slovní přehlídka. Z hlediska principu to však byla nově vytvořená strana, projekt založený na dvou osobnostech, efektivní kampaní představených veřejnosti. Jaký ideový základ má tato strana? Jistě – každý spolek nějaký program vytvoří. To přece i Věci veřejné. A jdeme-li dále do nedávné historie, můžeme připomenout Občanskou demokratickou alianci a Unii svobody. Neměly snad program a ideový základ? Kdepak že jsou dnes? Co po nich zbylo? Takové plácání o ideovosti, o klasických stranách apod. nemá žádný smysl. Záleží vždy na osobnostech, které ten který subjekt vedou a reprezentují. Ony ho spojují dovnitř a navenek, ony dovedou diskutovat a zvládat problémy, stanovit priority... Pokud strana žádné charismatičtěji vyhlížející představitele nemá, čeká ji trudný úpadek. Podívejme se na SPOZ, jejíž předseda nebyl schopen ve volební kampani ani předstoupit na veřejnosti. Dopadli ve volbách přiměřeně tomu.
Rovněž je zbytečné se s despektem vyjadřovat o tom, že si někdo představuje řízení státu jako firmy. Jakou výpovědní hodnotu má takové tvrzení? Musel by to přesně někdo definovat, co se takovým řízením myslí. Má-li politik představu, že řízení státu musí být racionální a účelně šetrné, jistě se mu přístup z řízení firmy hodí. Určitě je to lepší představa, než nabízejí ti politici, kteří si hrají na odborníky, ale v praxi nepředvedli řízení ani trafiky. Sedí léta v parlamentních lavicích, využívají své prebendy a nic kloudného nepředvedou, jen tlachat politické floskule a kritizovat oponenty.
Samozřejmě nezapomněl i nyní na svůj politický idol. Lidé nehledají moudré osobnosti, neocenili dostatečně kvality té úžasné Mirky Němcové. Já jen podotýkám, že bych ji chtěl někdy slyšet při nějakém mezinárodním jednání. Možná by pak bylo trochu jasněji i jejímu obdivovateli.
Žádné komentáře:
Okomentovat