Počet zobrazení stránky

neděle 30. dubna 2017

Nedělní deníček


Tento článek je dobré si přečíst. Naznačuje mnohé, jak je to ve světě řízeno. Více viz zde
Ve středu probíhala volba ředitele České televize. Kandidáti se mi zdáli jeden horší než druhý. Nakonec zvolili jednohlasně toho stávajícího P. Dvořáka. Nechal se slyšet, že chce dosáhnout zvýšení koncesionářských poplatků. Za to mu pěkně děkuji. Myslím, že současný poplatek je vysoký a úplně stačí. Jinak si myslím, že by se neměly platit žádné poplatky, tak jako se neplatí soukromým televizím. Tzv. veřejnoprávní televize je relikt minulosti a patří ji zrušit. Pojem veřejnoprávní je beze smyslu a je vymyšlen jen proto, aby se pěknými slovy zdůvodnil snadný a pohodlný život molocha státní televize. Každý občan jim musí platit výpalné. Pokud jsou si sebou tak jistí, nechť šíří své placené vysílání jen pro zájemce. Uvidíme pak, jak dopadnou. Ale to jistě nehrozí. Pěkně od plic se pouští do ČT P. Štěpánek zde. Celkem s ním souhlasím. K televizi je dále výborný článek zde.
Ve čtvrtek zase řečnil premiér B. Sobotka o podezření na ministra financí A. Babiše z podvodu týkajícího se korunových dluhopisů. A. Babiš mu také odpověděl – že se diví, proč otázku zase otvírá, když termín odpovědi poslanecké sněmovně má až 30. dubna. Zdůraznil úspěšnost vlády i svou, divil se celé situaci. No jistě, to je jen řečnická otázka. Důvod je jasný, je to před parlamentními volbami. To je celý smysl akce. A. Babiš také řekl, že lži o něm šíří ekonomičtí diletanti, kteří ekonomice nerozumí a dodal, že premiér tomu také nerozumí, čili vlastně je také ekonomický diletant. Už jen za tato sdělení by ho měl prý B. Sobotka odvolat, tak usuzoval večer v TV politolog St. Balík z Masarykovy university, protože takto vicepremiér o premiérovi prostě nemluví. No podle pana politologa je asi naopak přijatelné, když premiér o vicepremiérovi mluví jako o zloději. – Pan Sobotka si asi myslí, jak A. Babišovi uškodí, ale to se velmi mýlí. Toto chápe kdekdo a voliči to soc. demokracii spočítají, protože to, čeho se dopouští, je normální podraz. A. Babiš byl podnikatel, využil to, co mu zákon umožňoval. Každý podnikatel se snaží optimalizovat daně. Pokud je to podle zákona, nic se neděje. Jako politik by si to ovšem nikdo dovolit neměl. Korunové dluhopisy zavedl tehdejší ministr financí M. Kalousek, B. Sobotka proti tomu tehdy neprotestoval ani nezasáhl. Je to tedy od nich pokrytectví napadat A. Babiše. – Dluhopisy nyní prověřuje finanční úřad, takže uvidíme, k čemu dospěje. Článek je zde.
V nedělních Otázkách V. Moravce v ČT zprvu promlouvali J. Hamáček ze soc. dem., předseda Poslanecké sněmovny, a z ODS knihkupkyně ze Žďáru n. S. M. Němcová, kterou teď najednou vyhrabali odněkud ze zapomnění. Oba dva dštili oheň a síru na A. Babiše, nejhoršího škůdce státu a politiky. Já jsem přesvědčena, že Andrej Babiš je produktem lidí působících na počátku 90. let v podsvětí – řekla. No měla dodat, že celá tato parta ODS a jejích kmotrů je právě odtud, a proto to paní knihkupkyni hned napadlo jako myšlenka. Postavím-li je oba s jejich úrovní vedle A. Babiše, mohu se jen zasmát. Tlachy knihkupkyně a politického bafuňáře se mi moc přesvědčivé nezdály. Čekal jsem na to hlavní, totiž co řeknou možnému pádu koalice a tím i vlády. Toto však ponechali stranou. Takže si počkám, s čím přijde B. Sobotka. Je to celé hloupé. Vláda pracovala celkem dobře, srovnám-li to to s předchozí koalicí. Ostatně o ní promluvila jedna z aktérek K. Peake, pěkné čtení hlavně pro členy ODS je  třeba zde. Měli počkat do konce volebního období a pak si to rozdat ve volební kampani. Rozumně se však chovat nedovedou.

středa 26. dubna 2017

Středeční deníček


V neděli večer jsem viděl výsledky prvního kola francouzských prezidentských voleb. První místo E. Macron, globalista a stoupenec migrace. Pracoval pár let u Rotschildů, takže jistě je nezávislý, jak se o něm píše. Není divu, že mu všichni poražení kandidáti i aktuální politici vyjadřují podporu. Už se vyhlašují nové průzkumy volebních preferencí a vyhlašuje se, s jakým náskokem vyhraje druhé kolo voleb. – Nyní se semknou všichni proti M. Le Pen. Tak to bylo předvídáno. Francouzi si jistě  činnosti svého stoupence migrace užijí. Něco z jeho výroků zde a jeho úžasnou osobní i profesní kvalifikaci přibližuje tento článek. Byl by zázrak, kdyby se stoupenci Front National tak zorganizovali, že by přinesli vítězství M. Le Pen. 
Četl jsem článek o zkušenostech z policejní práce. Zaujalo mě, jak při snaze popsat pachatele policisté neuspěli při zmínce, že jde o cikána, nepomohlo ani zmírnění popisu – tmavý muž s knírem. Zajímalo by mě, zda by uspěli s popisem světlovlasý muž severského typu. Bylo by to také nekorektní? Zdá se mi ta korektnost úplně choromyslná. Jak pak mají pracovat? Článek je zde.
Ve středu odpoledne jsem doprovodil manželku do Vyškova. Jezdí do tamějšího pěveckého sboru. A chtěli jsme také něco nakoupit, takže jsme jeli trochu dříve. Do Vyškova jedeme autobusem či vlakem cca 10 minut. Přesto byla ráda, že ji vzal večer zpět autem kolega ze sboru. Počasí je zde stále dost chladné, občas poprchá. Čekám na příští týden, zda bude konečně příjemněji, plánuji totiž cestu do Brna.

neděle 23. dubna 2017

Nedělní deníček


Ve středu jsem cestoval do Brna. Bylo chladno, přímo zimní počasí. Toto mi přišlo e-mailem a dávám to sem, líbí se mi to, docela pěkná prezentace Brna: https://www.youtube.com/watch?v=LqJRJfa4J6c 
Ve Francii došlo k teroristickému útoku. Televize o tom stále vysílá, zveřejňuje projevy jejich politiků, kteří roní krokodýlí slzy. Proč to tak uvádím? Kdo za to může, jsou to právě politici. Ti si zvou migranty do Evropy, ti ohlupují obyvatelstvo ke vstřícnosti vůči migrantům, ti za to tedy hlavně mohou. Pokud si Francouzi myslí, že Evropská unie je jejich dítě, stáli u jejích počátků, a že se jí nemohou vzdát, tak ať si všech důsledků užívají dál. Je zbytečná nějaká lítost nad terorismem, když se nic nedělá, aby nebyl, tedy když se neřeší podstata věci, jasná i těm nejjednodušším lidem. A EU nevznikla přirozeně nějakým spojením národů, je to projekt finanční a ekonomický. Proto jsou si evropské národy stejně cizí jako dříve. Jsem toho názoru, že by bylo dobré, kdyby se EU rozpadla. Jednotlivé státy mohou mít stejně i tak dobré vztahy a kontakty. Zbytečné monstrózní instituce by zmizely, stejně tak všelijaké platby na EU a z EU. – Četl jsem vícekrát, jak je Vídeň skvělé místo k životu. Možná byla kdysi, dnes je to jiné, stačí se podívat sem.
Jiří Paroubek zvažuje návrat do politiky. Blíže to moc nevysvětluje. Asi vypouští jen balonky. Sociální demokracie ne, nadcházející parlamentní volby ne... takže zatím nic konkrétního. Jenom že chce. Ale myslím, že by se uplatnil dobře. 
Uvažoval jsem, jak je to dnes s našimi spisovateli. Dříve měli svůj svaz, sjezdy, z nichž vzešly někdy závažné projevy. Nicméně za minulého režimu přes všechnu státní podporu byl svaz ideologicky sešněrovaný. Jak je tomu dnes? Zjistil jsem, že existuje Asociace spisovatelů a že dokonce uspořádali sjezd, jediný od roku 1989. Projev spisovatele J. Němce je zde.  Ale jak to vše pročítám, je toho více a rozpory jsou velké. Stačí si pročíst různé odkazy zde.
A když jsem u spisovatelů, mohu zauvažovat i o jiných umělcích. Je divné, za jakých podmínek pracují. Jejich problémy popisuje tento článek.
Sledoval jsem v neděli TV pořad Partie. Mluvil v ní za lidovce P. Bělobrádek, za ODS P. Fiala. A právě ten je opravdu směšný – my jsme jediná strana s názorem a programem, máme na programu nízké daně a dobro lidí. Ano, zažili jsme vlády ODS, pan Fiala v nich také působil. Musela by to být naprostá ztráta paměti, pokud by jim více lidí uvěřilo.
V nedělních Otázkách V. Moravce v ČT debatovali zprvu ministr vnitra M. Chovanec a expert KSČM pro oblast bezpečnosti A. Černý. Věnovali se mimo jiné aféře s korunovými dluhopisy. Shodli se, že je na finanční správě, aby tuto problematiku prověřila, protože se týká ministra financí A. Babiše, ale nejen jeho. A. Babiš dostal od premiéra Sobotky čas do konce dubna na to, aby řádně vysvětlil, jak je to s jeho korunovými dluhopisy a placením daní. Černý dal svému oponentovi za pravdu. Řekl, že za majetky miliardářů není poctivá práce. Zejména to zdůraznil u A. Babiše (do toho se rádi trefují všichni – sami čistí jako lilile). Prý ČSSD sedí s Babišem takřka čtyři roky ve vládě a levicoví voliči jí toto angažmá sečtou. A napříště dají svou důvěru komunistům. No to jistě. A páni politici si přece přijdou také na své ve všech těch extra dobře placených fukcích a při stálém zvyšování svých už tak vysokých platů. Komunisté jakbysmet žijí pohodlně a bez rizika, takže jaká jsou levicová alternativa? Chovanec řekl, že po volbách v r. 2013 ČSSD v podstatě neměla jinou možnost, jak sestavit funkční vládu a činit kroky prospěšné pro tuto zemi. Zdůraznil také, že B. Sobotka je razantní premiér a ke kauze A. Babiše se postaví, jak bude třeba. Možná máme razantního premiéra, zatím jsme tu razanci moc neviděli, ušklíbl se V. Moravec. Také jsem zvědav, jak B. Sobotka vůči koaličnímu partnerovi rázně zakročí. Inu, volby se blíží, tak se musí proti největšímu konkurentovi zdůraznit vše, co se hodí. Ale k čemu se konkrétně odhodlají? To zatím nevíme.

středa 19. dubna 2017

Středeční deníček


Četl jsem, že americká válečná flotila nedoplula do blízkosti Severní Koreje, ale udělala čelem vzad. Tomu jsem rád, kdo ví, k čemu by mohlo dojít při konfrontaci. Severní Korea by jistě mohla použít svůj jaderný arzenál.
Před nějakou dobou jsem se zmínil o návštěvě Ivanovského rybníka, tedy toho většího ze dvou zdejších. Dozvěděl jsem se, že patří pohořelickému rybníkařství. To zde chová ryby  k jejich přesunu do více moravských rybníků. Nyní došlo k velkému úhynu ryb, příčinou byl čpavek. Odkud pochází, to se zatím neví, policie to vyšetřuje. Všechny ryby neuhynuly, část jich rybníkáři přemístí jinam, co z nich bude, prý netuší.
Přesně v podobné situaci  jsem se před časem ocitl zde na náměstí. Psal jsem o tom v blogu. Jen jsem zareagoval jinak než postižený, o němž se píše článku,  tzv. dárky jsem chytrákovi vnutil zpět a jeho žádost o peníze na benzin jsem rezolutně odmítl. Aspoň se mi v článku potvrdilo, co jsem jen tušil a co by se stalo, kdybych si hrál na dobráka.
Ve středu odpoledne jsem cestoval do Brna. Bylo velmi chladné počasí, nic příjemného. Na Zelném rynku jsem viděl davy nadšených fanoušků hokejové Komety Brno, jak sledují na velkých obrazovkách průběh vítězného utkání s HC Bílí tygři Liberec. Kometa se stala po letech opět mistrem republiky. Jeden můj známý, čtenář tohoto blogu, by jistě poznamenal, že chleba levnější nebude. Jistě že ne. Ale nebude ani kvůli jiným věcem. A ani o to nejde. Je to jen stará průpovídka chudých lidí.

neděle 16. dubna 2017

Nedělní deníček


Ve středu jsem slyšel, jak se chystají na volby lidovci spojení se STAN. Ač vstoupili do koalice s ANO a Soc. demokracií, nyní se od nich distancují jako od prašivých. Zato oni jsou ti čistí, jejich program je pevná orientace na EU a NATO a předkládají veřejnosti úžasnou osobnost svého předsedy P. Bělobrádka. No, jen do toho, jsem zvědav, jak to na voliče zabere. – Ve Vsetíně rezignoval na funkci primátora J. Čunek. Funkcí má stále dost, je senátorem a krajským hejtmanem. Je otázka, co za tím všechno je, zda nebude usilovat o funkci předsedy strany. To by lidovcům jistě prospělo, ale pochybuji, že ho zvolí. To jak vyřešil ve Vsetíně cikánský problém, bylo provedeno perfektně a podle mě i velkoryse. Moje žena pochází ze Vsetína, takže vím, jak v těch činžovních domech řádili. Čunek je jako i neplatiče nájemného vystěhoval do bytů v nějakých objektech ze stavebních buněk. Konečně i tam měli velmi solidní bydlení. Přesto byl J. Čunek ostouzen a vláčen v pomluvách a žalobách. Všechno ustál a lidé si ho opět zvolili do čela města.
V sobotu v podvečer jsem zhlédl TV pořad Historie.CS. Tentokrál byl věnován písničkáři Karlu Krylovi. Dozvěděl jsem se, že chtěl být především básníkem. Osobně jsem ho příliš rád neměl. Uznávám ho jako písničkáře, já však jeho texty moc rád nemám, připadají mi jaksi šroubované, za každou cenu nějak myšlenkově přehnané. Myslitel to žádný nebyl. Když se vrátil, možná čekal uznání ve formě nějakého postavení, ale oni po něm chtěli, aby jen zpíval. Byl tedy zklamán, vším. Pak se ovšem ptám, to nevěděl dřív, co sem přijde? Jistě nelze vše předvídat, ale ty negativní jevy byly i v Německu. Takových, ovšem méně známých emigrantů/exulantů se vrátilo více, chtěli radit a poučovat, ale nikdo je neposlouchal. Také byli zklamáni a znechuceně mizeli, asi nechápali, že nejde o žádné ideály, ale o moc a majetek. A na toto hřistě se každý nedostal.
Poslankyně KSČM M. Semelová je označována za stalinistku. Myslím, že to je jen taková nálepka, kterou se dehonestuje politický odpůrce. Nemohu se ke všemu vyjádřit, nezabývám se pí Semelovou ani KSČM, ale četl jsem článek. Se vším, co v něm poslankyně namítá, souhlasím. Ano, tak nějak to bylo. Jen tolik, že je to výběr, prostě neřekne se vše, ani to asi nejde popsat v několika odstavcích. Kdo chce, může uvádět jen negativa, také je to třeba pravdivé, ale neúplné. Když si někdo chce přisadit proti komunistickému režimu a uvádí, že nebyly banány či toaletní papír, to mi připadá ubohé. Nic takového mě netrápilo. Zato hlavním rysem té doby bylo uplatňování vedoucí úlohy KSČ. Ať jste se hlásil na školu či do zaměstnání, všude vás takto lustrovali. Lidé museli být členy KSČ, SSM či SČSP, případně Lidových milicí atd., museli vyplňovat životopisy, byli pravidelně posíláni na politická školení či přímo na Večerní universitu marxismu-leninismu. Bez členství ve straně postup či pozice nebyly možné. Nebyl jste pán či paní, ale soudruh a soudružka, na úřadě se zdravilo Čest práci... O výročích chodili po ulicích aktivisté a sledovali, zda mají všichni vyvěšeny praporky, mohlo se stát, že na vás zazvonila tzv. agitační dvojice a zvala vás na nějakou akci či veřejnou schůzi. Bylo toho více, co bylo ubíjející. Na to nezapomínám. Po tom se mi určitě nestýská. Třeba se však někdy vrátím k tomu, co bylo dobré a zmizelo to. Článek je zde.

středa 12. dubna 2017

Středeční deníček


V pondělním Interview ČT 24 (před 19. hodinou) se zjevil zahraniční komentátor Hospodářských novin Teodor Marjanović. Tato trapná figurka si hrála na arbitra správnosti názorů. Syrský režim patří k těm nejodpornějším na světě, opatrný názor presidenta M. Zemana na americké bombardování Sýrie označil za příklon ke konspirativnímu pojetí (vždyť přece pravda je jen jedna, že?), které je podle něho plodem chorých mozků, nezapomněl také připomenout zlosyny bosenské Srby, kteří bombardovali Sarajevskou tržnici a také podle lhali. Naše vyslanectví v Sýrii je podle něho ostuda, jen podporuje zločinný syrský režim. Opravdu trapný ubožák je tento zapšklý Chorvat, který nás tady poučuje. Vše bylo jinak, než nám tato figurka vypráví. Svými tlachy dokazuje, že má sám chorý mozek. 
Lepší než poslouchat zmíněného pisálka je přečíst si články na níže uvedených odkazech. Jistě to někdo nazve hoaxem nebo ruskou propagandou, ale takový by raději měl strčit nos do těch textů a zamyslet se nad předkládanými argumenty.
V úterý jsem zaznamenal zprávu, že byl zjištěn sarin u obětí v Sýrii, připisovaných záměrnému bombardování syrským režimem. To mě udivilo, ale jen do chvíle, kdy jsem četl, že tyto poznatky získali Turci. Turecký režim podporoval/podporuje v Sýrii islamisty, odpůrce syrské vlády a presidenta, takže jejich svědectví má malou hodnotu, pokud vůbec nějakou.

neděle 9. dubna 2017

Nedělní deníček


Parlamentní volby se pomalu blíží a tak se politické strany zviditelňují. ODS slibuje, že zruší daň z nabytí nemovitosti, silniční daň, sníží počet DPH, prostě bude prý prosazovat jednoduchý a výhodný daňový systém. Celý program zveřejní později. ODS už je tady dlouho, naslibovala toho také mnoho, nízké daně, jednoduché daňové přiznání atd. Opak byl pravdou. Vysoké daně, vysoké DPH, přiškrcení důchodů... Kdopak jim jejich nové sliby uvěří?
Sociální demokracie prý otáčí kormidlem doleva a zaměřuje se na tradiční levicové voliče – zaměstnanci, rodiny s dětmi, důchodci... Také na středolevé voliče, prý zklamané A. Babišem.  Nějak se jim zalíbilo i téma dvojí kvality potravin východních a západních zemí EU.  Zrovna toto sledují už dost dlouho a výsledek? Zřejmě si myslí, že jim to vystačí na trvalé téma, které u veřejnosti zabere. Levicovým voličům se jistě zalíbí nařízení ministra zdravotnictví M. Ludvíka o tom, že nemocnice musí zajistit výdaje na činnost nemocničních kaplanů. No, na platy sester není, na církevní bohulibou činnost ano. Kolik lidí v nemocnici o kaplana stojí? To se opravdu povedlo. To jistě u voličů zabere. Více o tom zde. Také se už chystá odkup vepřína v Letech u Písku. To kvůli cikánům z východního Slovenska, kteří se ze svých chatrčí nastěhovali na naše území. Nemají tedy nic společného s cikány vězněnými za okupace v tomto táboře, ale jejich bafuňáři se k tomu hlasí, jako by šlo o ně samé či o jejich rodiny. K vytváření nového mýtu se to hodí. Peníze nehrají roli, miliony sem, miliony tam. I to voliči jistě ocení.
Situaci dokresluje citace z rozhovoru s T. Okamurou zde:
ANO dělá úplně jiné věci, než říká. Od Andreje Babiše jsme před třemi týdny slyšeli, že prosazuje referendum, a pak celé hnutí ANO hlasuje proti mému návrhu. A to je jen jeden příklad. Babiš říká, že nechce přijímat migranty, přitom je vláda celoročně přijímá. Loni v září všichni ministři ANO hlasovali na vládě pro vyčlenění dalších 520 milionů pro přijetí dalších šesti tisíc migrantů pro roky 2019–2020. Celoročně přijímají muslimské migranty, které považujeme za bezpečnostní riziko.

Takže vyberte si k volbám favorita.

pátek 7. dubna 2017

Páteční deníček


Slyšel jsem, že v Německu připravují zákon, který by drakonickými pokutami trestal sociální sítě za to, když nebudou mazat nevhodné příspěvky uživatelů. Čili když si někdo uleví na adresu nějaké národnosti či církve a kdoví na co ještě, již je jeho příspěvek závadný a zaslouží si smazat. Nechápu jak to jde dohromady se svobodou projevu.  Ve Velké Británii nějaký český občan poznamenal pár posměšných slov na adresu skupiny britských cyklistů. Jeden z nich na to zareagoval tím, že kovovým řetězem posměváčka ubil k smrti. To je podle britského soudu v pořádku. Čili někoho ubít k smrti není tresné, ale pouze říci či napsat něco na Facebooku na adresu někoho zaslouží přísného trestu.
V Sýrii se podle sdělovacích prostředků stal zase ten nejhorší chemický útok na civilní obyvatelstvo. Kdo je viník? No samozřejmě  syrský president Asad. Když se něco takového stane, vždy je dobré se zeptat, komu to poslouží. Jak by to posloužilo Asadovi? Tak jako to nyní vyznívá? To by si sám přál?Prostě zase lež, jen aby prosadili své zájmy, vždyť od začátku jde o odstranění presidenta Asada a těch směšných  obvinění bylo za ta léta konfliktu více. Za syrskou vládu zaznělo, že došlo k bombardování skladů ISIS a to ještě omylem. V nich byly chemikálie. No tak nějak to mohlo být. Bohužel americký president se ukazuje, že bude stejný jako všichni před ním. Už vykřikuje, že Asad musí pryč. Už potrestal Sýrii raketovým útokem na důležitý vojenský objekt. Takový útok se musí delší dobu připravovat, ne že zaútočí ze dne na den, takže je to docela jasné. Odůvodnění zní, že je to kvůli útokům na civilní obyvatelstvo. D. Trump dále tvrdí, že je to v bezpečnostním zájmu USA. Opravdu směšné. Má zřejmě lidi za úplně blbé. Samozřejně není sám, kdo šíří takové žvásty. Naši političtí nohsledové – Sobotka, Stropnický a další se rozplývají dojetím nad humanitárními střelami, stejně tak i ti šašci z jiných zemí. Nejvíce se vyznamenal lidovec O. Benešík v pátek v podvečer na ČT24. Mluvil jako naprostý dement – nevím o tom nic, důkazy žádné nemám, ale je to správně. Podle dalších zpráv jen malá část raket zasáhla cíl, usmrtily devět osob, z toho čtyři děti, opravdu humanitární akce, odůvodněná zabíjením civilního obyvatelstva a hlavně dětí. Sýrie je stát, líbit se nemusí, ale vojensky svévolně zasahovat do cizího státu podle práva nejde. Nikdo Američany o nějaký zákrok nežádal. Jenže žádné mezinárodní právo ve skutečnosti neplatí, aplikuje se jen to, co si sama velmoc určí, odžvanit se dá cokoliv. Islámský stát už oznámil ofenzivu v oné oblasti. Bez letecké podpory by nic nenadělal, ale nyní to udělali Američané k jeho podpoře. To je jistě také smysl věci. Tento článek je k věci: zde.
Zmínil jsem se o návštěvě místních rybníků a že větší z nich má málo vody.  Šlo o výlov ryb, ale došlo zde k úhynu mnoha z nich. O tom čtu zde.

středa 5. dubna 2017

Středeční deníček


Sociální demokracie v posledním průzkumu volebních preferencí zadaném Českou televizí dopadla velmi špatně. O konkrétních datech se lze dočíst celkem kdekoliv. Oproti hnutí ANO je to přímo otřesné (32 vůči 12,5 %). Strana je také na tom špatně finančně. Myslím si, že už ani nevěří na dobrý volební výsledek, ocitá se na pozici ODS, která již dříve sklouzla přímo do bezvýznamnosti. Svědčil o tom i nedávný sjezd. Nic tam nezaznělo, žádná alternativa. Sněm nepřinesl nějaké myšlenky a trval jen krátce. Konečně poslední osobnost alternativy vůči B. Sobotkovi J. Tejc na sněmu vůbec neuspěl a nyní se vzdal i účasti na kandidátní listině voleb do parlamentu. B. Sobotka vypadá sice nevýrazně, ale zbavil se postupně veškeré opozice. Pokud volby nedopadnou dobře, copak učiní? Odstoupí? A kdo by ho nahradil? Je to vše podivné a zdá se, že i sociální demokracie sklouzne do bezvýznamnosti. Takto uvažuji, ale samozřejmě volby teprve budou.
V pondělí jsme cestovali do Brna. Po některých nákupech jsem se vším cestoval domů, manželka jela na lékařská vyšetření a pak za dcerami, kde zůstala i přes noc. Já jsem v úterý dopoledne vyšel na běžné nákupy zde a také, abych viděl vyzdvižení druhé z bočních věží zdejšího kostela. Obě tyto věže zpracovávali pracovníci firmy u kostela na zemi řadu týdnů, až se svým lesklým měděným kabátem byly přichystány k vyzdvižení. Obstaral to hlavně jeřáb. Zájem veřejnosti byl značný, lidé si to s mobily v rukou zvěčňovali snímky a videem.
Město Brno vydalo knižního průvodce městem a okolím. Zde se mimo jiné nepříliš lichotivě autoři vyjádřili o některých okolních městech, což vzbudilo značnou nevoli představitelů těchto měst i veřejnosti. Svědčí o tom diskuse pod článkem na internetu. Z některých příspěvků vyzařuje primitivní nenávist vůči Brnu. Já mám své rodné město Brno rád a nedám na ně dopustit. Chápu, že jednostranné odsudky knihy někoho popudí, no trochu pravdy na nich také je. Ale spíš bych to viděl tak, že všude se dají najít nedostatky i přednosti, takže jednostranné odsudky autoři knihy by psát neměli. Možná je vše příliš nafouknuté. Pokusím se knihu někde sehnat. Článek je zde a zde. Vyjádření autora průvodce je zde.
J. F. Kennedy byl obdivovatelem A. Hitlera. Prozrazuje to jeho deník. O tom  přináší informaci tento článek.
Minule jsem se zmínil o TV pořadu, který se týkal využití lidského odpadu – moči. Ve středu jsem zhlédl pořad, který pokračoval, tentokrát se týkal dalšího odpadu, fekálií. Je to prý velký problém s jeho likvidací. Ve Francii prý mají problém odpad z čistíren uplatnit jako hnojivo na polích. Jinde ve světě (Japonsko) však dokonce z lidského trusu vyrobili maso, zatím je to však příliš drahé. To se mi zdá docela hrozné. V Číně se toho využívá k výrobě bioplynu, což je rozhodně lepší. Nejstupidnější mi však připadají tzv. umělci, kteří  nejrozmanitějším způsobem fekálií využívají v údajně umělecké tvorbě. Například jeden Francouz vlastním produktem natíral cihly na zídce. Pokaždé kvůli dosažení jiné barvy volil různou stravu. Opravdu umělecké veledílo nad kterým se asi davy rozplývají nadšením. Pořad je zde.

neděle 2. dubna 2017

Nedělní deníček


Ve středu předala Velká Británie dopis EU, jímž byl zahájen tzv. brexit. Má to trvat dva roky a všichni zdůrazňují, jak to bude složité a straší kdo ví čím. Já si myslím, že to dopadne dobře, Britové si zachovají svou identitu (snad). Velká Británie je příliš významný stát. Nikdo ho nemůže jen tak přezírat, všichni potřebují s ním obchodovat a vyměňovat si vztahy na různých úrovních. Takže se vše povede. A nakonec kdo ví, co se stane s EU samou? Vydrží ona? Ale nyní oni potřebují tohoto příkladu využít, aby ukázali, jak obtížné, komplikované a špatné je opustit EU. To se ještě dočkáme všelijakých tlachů.
V TV jsem zhlédl pořad o možnosti využití odpadu – moči. Po zpracování má široké využití  při výrobě vodíku – pohon aut, vytápění objektů, prý i v kosmu... Možná že tedy jednou dojde i na sbírání moči stejně jako sbíráme a třídíme domácí odpady, pořad je zde.
 Ze Švédska šly různé zprávy o migrantech. Mají jich tam požehnaně. Slovo dostávaly pořád hlasy pro migraci a s různými argumenty proti xenofobii a pod. A najednou čtu tento článek.  No jsem zvědav, jak to tam nakonec dopadne. Jistě se jejich odpůrci nebudou štítit ničeho, aby je dehonestovali.
V nedělních Otázkách V. Moravce na ČT24 diskutovali s moderátorem lékaři. Bylo toho řečeno dost, ale nějaké konkrétní závěry.... Nic moc. Jen že není dost zdravotních sester, nic nového. Řešení je zaplatit jim dost za jejich práci a nepřetěžovat je úkoly. Lékařů není nedostatek, ale v nastávajících letech jich více odejde z důvodu věku. Proto bude přijímáno více studentů na lékařské fakulty. Problém je ale v tom, že oni z větší části odejdou jinam, třeba do Německa. Zpět se navrátí jen zlomek počtu odchozích. Kdysi jsem o tom v blogu psal – jedině zavést školné. Kdo by si ho zaplatil, ať odejde, kam chce. Kdo ne, musel by se zavázat k působení zde. Ale to je můj pohled, který jistě nikoho nezajímá. Peníze na investice v nemocnicích zřejmě půjdou z výběru daně z cigaret a alkoholu. To je v pořádku, ale plky o tom, že tyto komodity škodí zdraví, si mohl pan ministr odpustit. Škodlivé je cokoliv, co se užívá nadměrně, to platí nejen o cigaretách a alkoholu, které v mírném užití škodí nanejvýš ve fantazii pí dr. Králíkové. Také hovořili o zavádění elektronického receptu. Je to už stará věc, investovalo se do toho dost peněz. Tak konečně k tomu dojde. Ministr zdravotnictví sdělil, že to bude lékařům navíc finančně kompenzováno. Překvapil mě MUDr. Kubek, president lékařské komory. Ten by chtěl, aby to bylo dobrovolné. Tedy polovičaté řešení, které jako polovičaté nemá smysl. Argumentoval, že citlivá zdravotní data se budou dávat někam do ústředí. No a co, pane Kubku? Komu záleží na tom, co stejně všude koluje skrze recepty na papíře i jinde. Jakého hackera zajímá můj zdravotní stav? Prostě je to pokrok, a pokud někdo argumentuje, že nemá internet, tak je směšný. Spousta věcí i ve zdravotnictví se tak řeší. Lékař bez internetu je méně důvěryhodný. Když jdu do lékárny, často si tam magistra  leccos přes internet ověřuje. A lékař to nemá zapotřebí? Ani se nespojuje s centrálními úřady? Já osobně na elektronický recept čekám a souhlasím s ním.
O víkendu bylo pěkné počasí, vyšel jsem si ke zdejším rybníkům. Kačák je na tom dobře, vody má dost, velký rybník má však vody viditelně málo. Snad naprší nebo se tam dostane voda jinak. Šel jsem také kolem zdejšího areálu zahrad. Lidé tam posedávali uprostřed stromoví, některé stromy už mají trochu nového listí, ba i rozkvetlý strom jsem zahlédl. To je dost brzy, ještě může přijít mrazivé počasí a pak by květy zmrzly.