Počet zobrazení stránky

pátek 2. září 2016

Jak se mi vrátil Palm


V úterý jsme cestovali do Brna. Tam jsme se rozdělili. Manželka jela za maminkou, já na hřbitov, do optiky, do firmy kvůli práci, pak do Blanska kvůli reklamaci výrobku. Vše dopadlo dobře. Jen v Blansku mě oslovil mladý Slovák. Mlel cosi o svých problémech s neproplacenou mzdou prý ve Švýcarsku, pak spoustu frází a všelijakých směšných přání, nakonec mi vrazil do ruky hodinky v krabičce, pak přidal ještě jedny, pořád se spoustou žvástů o lásce apod. Bylo mi to nanejvýš podezřelé, tak jsem odpovídal spoře a čekal, co z něho nakonec vypadne. Také jsem se dočkal. Nakonec chtěl, abych mu zaplatil natankování benzinu do auta. Jen jsem se usmál, sdělil mu, že nemám peníze a strčil mu hodinky zpět. Následovalo velmi rychlé rozloučení. Na všelijaké šejdíře člověk dnes narazí velmi snadno. Myslí si, že čím víc toho rychle nažvaní, tím  rychleji dosáhnou svého. No, jak u koho.
Ve firmě mi předal bývalý kolega Palm LifeDrive. Kdysi jsem mu ho prodal, nyní prý už déle leží nevyužitý. Nabídl mi ho, vzal jsem si ho. Palm byl nefunkční, asi vybitá baterie. Otevřel jsem zadní kryt pomocí vhodného šroubováku typu Torx T 5. Baterii jsem vyměnil a LD po uzavření krytu naskočil. Bohužel nabíjení ani synchronizace bez odezvy. Nepřišel jsem na řešení, ale vzpomněl jsem si na pána v Brně, který se těmito věcmi zabýval. Domluveno, stavím se za ním příští týden. – PDA s Palm OS jsem užíval dříve. Užíval jsem ty od firmy Handspring, která se osamostatnila vedle původní firmy Palm. První můj se jmenoval Visor Edge. Měl černobílý display, lehký štíhlý, velmi příjemný. Handspring byla takový průkopník před dnešními smartphony. V těch dobách vyvíjela externí moduly – na fotografování, telefonování... Měl jsem ten telefonní modul. Když se nasadil na Visor, sloužil vlastně jako jakýsi smartphone, ovšem byl tak velmi těžký, v pouzdru u pasu přímo těžká cihla. Další přístroj bylo Treo 270. To už byl v podstatě příjemný, lehký telefon s PALM OS. Měl barevný display, víko bylo výklopné. V tom byl ovšem problém – časem se poškodilo a telefonování bylo zmařeno. Koupil jsem potom Treo 650, to už byl dokonalý výrobek. Mělo nádherný display, bylo rychlé, netrpělo žádnými problémy, telefon + PDA. V té době jsem si koupil i Palm LifeDrive. Multimediální přístroj, barevný, hudba, video, internet... No byly to počátky, zdaleka to nebylo tak pohodlné jako dnešní smartphony. Display například nutně potřeboval folii a stylus na ovládání, u textů se řešil typ kódování, aby místo textu nevznikly jen jakési paznaky. Lokalizace byla externí, musela se koupit. Wi-FI například těžko nabíhala, nechytala se atd. Když jsem poznal první iPhone, pochopil jsem, že to je již něco zcela nového, dotykový display, pevný, s ovládáním prsty. Unicode, žádné toporné lokalizace... Prostě Palm zůstal daleko za ním. Firma také skončila, jednoduchý PALM OS se nemohl dále vyvíjet a nestačil době. Jen na doplnění dodávám, že jsem měl také Sony Clie, také výborné PDA s PALM OS, a konečně Psiony. Ty patřily také k těm prvním, ale jejich OS Epoc, byl prostě nejlepší, stabilní, rovněž klávesnice byla dokonalá, nechápu proč s tím tak brzy skončili. – Nicméně jednoduchý a nenáročný PALM OS měl prostě také své kouzlo a příznivci přetrvávají dodnes. Budu rád, pokud se LifeDrive opraví, mám spoustu e-knih ve formátu pdb, to by bylo na cesty skvělé.
Podíval jsem se na internetu na zprávy. Z Babiše zase pro změnu dělají popírače romského holocaustu. Toto slovo je modlou, která byla vnucena celému světu k uctívání. (Můj otec, jak jsem psal, ač v koncentračním táboře pobyl, se tomuto slovu podivil, nikdy dříve ho totiž neslyšel.) Nikdo dnes nesmí tuto slovní modlu rozebírat, o ničem pochybovat, je to dnešní písmo svaté. Kdepak jsou staré zásady, že pochybovat se má o všem? To je předpoklad pokroku myšlení, logiky, zdravého rozumu. Ale o to v dnešní době nejde. Vybraná slova, pojmy se ohýbají podle momentální potřeby a potivníkům se omlátí o hlavu, přinejmenším. Článek je třeba zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat