B. Sobotka se kdysi postaral o privatizaci OKD, čili má nepřímo na svědomí podíl na dnešní situaci zaměstnanců. Nyní se stará o to, aby propuštěným horníkům byl vyplácen sociální příspěvek 8000 Kč měsíčně po dobu pěti let. Samozřejmě z daní, budeme na to přispívat všichni. Propuštěných kvůli krachu firmy bylo mnohem více, i já jsem tak kdysi dopadl. O ty se nikdo nestaral. Ale horníci z nějakých důvodů jsou něco více než ostatní.
Pan Sobotka je věřící. Proto také pořád vyhledává ke spolupráci lidovce. Myslím, že lhal, když před volbami hlásal odpor k církevním restitucím. Nemyslel to vážně. Tito kostelní lidé, Sobotka a například Bublan, by měli přestoupit k lidovcům a neškodit své nynější straně.
Stejně tak se rozvíjí program přidělování levných bytů lidem bez domova. Každý se nějak do takové situace dostal a najednou mají obdržet jen tak levný pěkně opravený byt. Já jsem si musel byt koupit a za vlastní peníze opravit a při tom všem platit nehorázně vysoké daně státu úplně ze všeho. Někdo si nadělá dluhy, přijde o byt a hned dostane od státu nový, levný a výlohy bude platit z poskytovaných dávek. Proč by se měl třeba žák ZŠ snažit dál studovat, vyučit se? Stačí ukončit základní školní docházku a šup na pracovní úřad. Byt jistě hned také dostane... Úžasné. – To by bylo správné, jen kdyby na to měl nárok každý člověk a bylo by jen na něm, zda chce bydlet v sociálním bytě. Ale prostě ten nárok by měl a někdy by se to jistě hodilo, třeba při rozvodech manželství apod. Jinak je tak nastavena nerovnost poměrů. Zastánci řešení tvrdí, že to vyjde levněji než platit ubytovny. No tak jim ty ubytovny neplaťte a bude to. Stačí přece nějaká sociální dávka na existenci, ať si něco jiného vhodnějšího najdou. Osamělí rodiče s dětmi – jednak kdopak může za jejich rozvod, nebo za to, že žena rodila ve 35 letech poprvé a má postižené dítě? Jsou to jejich volby a musí nést následky svého jednání. Nejlépe by bylo, kdyby se stát postaral o mateřské školy a školní družiny s celodenním provozem. A pak by se osamělý rodič mohl starat sám o svou existenci, pracovat a ne pobývat doma na co nejvyšších dávkách.
V TV jsem poslouchal tureckého velvyslance, jméno jsem si nezapamatoval. Přišla řeč i na islám. Pan velvyslanec neuznává žádnou kritiku náboženství. Svododa slova – ano, ale prý jen v jistých mezích! Náboženství je nekritizovatelné! Tedy když meze, tak o jaké svobodě je řeč? Paní K. Samková veřejně promluvila o islámu. Text mi došel e-mailem. Nemám proti němu takřka žádné výhrady. Nic závadného na něm nevidím. Pan velvyslanec by pí Samkovou jistě rád trestně stíhal. Konečně četl jsem, že se tím patřičné orgány a odborníci již zabývají. Nechápu to. Proč by člověk nemohl kritizovat či i zesměšňovat náboženství? To můžeme dělat u některých témat, třeba Putin, Rusko, Srbsko, ateismus, možná pedofilní kněží, možná i Německo a další. Ale jistá tabuizovaná témata se nesmí ani zmiňovat. Znamená to tedy, že žádná svoboda slova zde není